Narodowy Program Szczepień przyśpiesza

Do końca II kw. zostanie wykonanych 20 mln szczepień, a celem jest zaszczepienie do końca sierpnia 2021 r. wszystkich chętnych, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Z harmonogramów producentów wynika, że w kwietniu do Polski trafi ponad 5 mln szczepionek, może ich być nawet 7 mln. W maju mają rozpocząć się zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych.

„Do końca II kw. wykonamy łącznie 20 mln szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem Morawieckiego, w II kw. szczepionych będzie mogło być nawet 10 mln osób miesięcznie.

Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, w kwietniu do Polski powinno dotrzeć ponad 5 mln dawek szczepionek firm Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.

„W kwietniu do Polski przyjedzie ponad 5 mln szczepionek, to są twarde harmonogramy przesłane nam przez producentów, natomiast deklaracje wskazują, że może ich być nawet 7 mln” – powiedział Dworczyk.

 

W związku z tym zaplanowano zmianę harmonogramu szczepień i rozpoczęcie szczepień populacyjnych dla wszystkich już w maju. Mają powstać nowe punkty szczepień; dodatków szczepienia ma prowadzić jeden szpital w powiecie i jeden punkt prowadzony przez samorząd. Dworczyk zapowiedział, że szczepienia będą odbywać się w punktach drive through czy w zakładach pracy.

Jeżeli pracodawca zorganizuje zespół szczepienny i będzie minimum 500 pracowników chętnych do szczepień, będzie mógł zwrócić się do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) i ta dostarczy szczepionki. Jeżeli ta forma szczepień będzie cieszyć się popularnością, w przyszłości możliwe jest organizowanie szczepień w mniejszych firmach.

Zmienią się też regulacje dotyczące kwalifikowania do szczepień. W I kw. możliwa była jedynie kwalifikacja przez lekarza. Dzisiaj Sejm przyjął nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która umożliwi wydanie rozporządzenia umożliwiającego kwalifikowanie do szczepień przez lekarza, stomatologa, felczera, ratownika medycznego, fizjoterapeutę, diagnostę, farmaceutę, czy studenta ostatniego roku studiów medycznych.

Warto dodać, że właśnie ponad 1500 farmaceutów jest już po pierwszej połowie kursu uprawniającego do wykonywania szczepień przeciw COVID-19.

Dworczyk poinformował, że od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy do szczepień populacyjnych od rocznika 1962 i przez kolejne dwa tygodnie będzie trwała rejestracja do rocznika 1973. W maju natomiast mają zostać otwarte zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych.

Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj, że dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 75 854, a łącznie wykonano ich 5 963 933, Do Polski dostarczono dotychczas 7 092 860 dawek szczepionki. Do punktów szczepień trafiło 6 483 960, a 6 665 zostało poddanych utylizacji.

(ISBnews)