Dworczyk: Dostaniemy 1 mln szczepionek Pfizera, które mieliśmy otrzymać jesienią

Do Polski ma trafić dodatkowo 1 mln dawek szczepionki firmy Pfizer-BioNTech, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk. Wcześniej zapowiadano, że w II kw. do Polski ma trafić ponad 15 mln dawek szczepionek czterech firm, w tym 7 mln dawek w kwietniu.

„Dzięki zaangażowaniu szeregu polityków na forum europejskim, w tym […] premiera Mateusza Morawieckiego, wczoraj została podjęta decyzja, że dostaniemy blisko 1 mln szczepionek Pfizera, które mieliśmy otrzymać jesienią, dostaniemy teraz. Więc tych szczepionek pojawia się coraz więcej” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Jak wynikało z wcześniejszych zapowiedzi, w II kw. do Polski miało trafić ponad 15 mln dawek szczepionek firm: Pfizer-BioNtech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Premier zapowiadał kilka dni temu, że do końca II kw. ma zostać wykonanych 20 mln szczepień (większość szczepionek jest dwudawkowa). Podawał także, że do końca sierpnia zostaną zaszczepione wszystkie osoby, które zadeklarują taką chęć.

Dworczyk doprecyzował, że chodzi o wszystkie grupy wiekowe 18+ i o zaszczepienie „co najmniej jedną dawką”.

„Mówimy o zaszczepieniu przynajmniej jedną dawką, ale gros osób będzie zaszczepione dwiema dawkami” – dodał.

Łącznie wykonano dotychczas ponad 6,3 mln szczepień, ponad 2 mln osób zostało już zaszczepionych dwiema dawkami.

(ISBnews)