Horban: Jeśli poprawa będzie trwać, można myśleć o odmrażaniu gospodarki w maju

Jeśli opadanie trzeciej fali pandemii będzie kontynuowane, przy sprzyjających warunkach pogodowych można będzie w maju rozpocząć podejmowanie decyzji o stopniowym odmrażaniu gospodarki, ocenia szef Rady Medycznej przy premierze Andrzej Horban.

„[Fala pandemii] nie opada tak szybko, jak byśmy chcieli, ale opada. To bardzo dobra wiadomość. […] Jeśli będzie nam nadal rześko opadało i warunki pogodowe będą sprzyjały, to można zacząć powoli myśleć o rozmrażaniu” – powiedział Horban w rozmowie z RMF FM, zapytany o możliwość odmrażania gospodarki w maju.

Podkreślił, że obecnie „zajmujemy się ogonem trzeciej fali” pandemii.

W ub. tygodniu wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił, że akcja szczepień wkrótce powinna tak przyspieszyć, że można liczyć na to, iż od maja będziemy zdolni do „bardzo szerokiego luzowania” restrykcji sanitarnych.

Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że rząd będzie rozważał luzowanie obostrzeń, gdy średnia dzienna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców spadnie poniżej 30. Dzień wcześniej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że obecnie kształtuje się na poziomie 53.

Do 25 kwietnia przedłużono obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, muzeów, a także zamkniętych obiektów sportowych. Obostrzenia dot. hoteli i miejsc noclegowych mają obowiązywać do 3 maja. Nauka dla wszystkich roczników odbywa się w trybie zdalnym. Dodatkowo ograniczona została liczba osób w placówkach handlowych i pocztowych do 1 os. na 20 m2, zamknięte zostały co do zasady żłobki i przedszkola, zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, a także obiekty sportowe z wyjątkiem sportu zawodowego.

(ISBnews)