Uniwersytet Jagielloński przeszkoli farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ws. szczepień przeciwko COVID-19

Zgodnie z decyzją rządu już niedługo znacząco zwiększy się ilość punktów w których przeprowadzane będą szczepienia przeciw COVID-19. Na liście znalazły się także apteki. Zgodnie z informacją Naczelnej Izby Aptekarskiej właśnie ponad 1500 farmaceutów jest już po pierwszej połowie kursu uprawniającego do wykonywania szczepień przeciw COVID-19.

Collegium Medicum UJ będzie w kwietniu prowadzić szkolenia uprawniające do przeprowadzania szczepień przeciwko koronawirusowi dla farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Z materiałów informacyjnych wynika, że szkolenia będą bezpłatne i składać się będą z części teoretycznej on-line oraz części tzw. symulowanej części praktycznej.

Moduł teoretyczny będzie realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i zakończy się zaliczeniem w formie testu. Za część praktyczną odpowiadać będzie Wydział Nauk o Zdrowiu UJ CM. Podczas zajęć odbędą się ćwiczenia z podawania szczepionki, a także zachowań na wypadek reakcji alergicznej lub innych nieprzewidzianych sytuacji zagrażających zdrowiu pacjenta.
W kwietniu zaplanowano 9 cyklów szkoleniowych, na które zgłosiło się już ok. 500 chętnych. Zapisy prowadzone są także przez samorządy zawodowe.

Wojciech Żurawski, Kraków