Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia minister Adam Niedzielski zapowiedział, że salowe, sanitariusze i opiekunowie medyczni pracujący na oddziałach covidowych otrzymają jednorazowe zaświadczenie w wysokości 5 tys. zł.
–Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który zakłada świadczenia w wysokości od 3 do 100 tys. zł za wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych, utknął na etapie konsultacji publicznych. Mimo to NOP można już zgłaszać bezpośrednio do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Gazeta Wyborcza
–Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował wczoraj kontenery do szczepień, które w długi weekend staną w miastach wojewódzkich – będzie w nich podawana jednodawkowa szczepionka przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Jak podaje „GW”, jednocześnie brakuje szczepionek w istniejących już punktach, zwłaszcza w punktach szczepień powszechnych.
–Ugur Sahin, szef BioNTechu, przewiduje, że Europa uzyska odporność populacyjną w okolicy lipca–sierpnia. Jego zdaniem konieczne będzie jednak podanie trzeciej dawki preparatu – wówczas skuteczność szczepionki sięgnie 100%. Trzecia dawka powinna zostać podana po 9–12 miesiącach od pierwszej.