Dworczyk: od lipca ruszy Loteria Narodowego Programu Szczepień

„Dzisiaj osiągniemy ok. 50% osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie, przyjęły już pierwszą dawkę albo są zarejestrowane na termin szczepienia. Każdego dnia ponad 200 tys. osób zapisuje się na szczepienia” – poinformował Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

„Kończy się etap polegający na pozyskaniu szczepionek. Od 31 maja dostawy szczepionki Pfizer będą podwojone. Zakładamy, że już w czerwcu problemu z dostępnością szczepionek nie będzie” – dodawał.

Jak wynika z danych rządu w grupie osób powyżej 70 r.ż. zaszczepionych zostało 75 proc., w grupie 69-60 r.ż.- 64%; 59-50 r.ż. – 53%; 49-40 r.ż.- 45%; 39-30 r.ż.- 39%.

„Dlatego coraz większym wyzwaniem będzie przekonanie do szczepienia jak największej liczby Polaków” – wyjaśniał Dworczyk.

W związku z tym od 1 lipca szczepienie drugą dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień – ma to ułatwić dotarcie na szczepienie podczas urlopów. Samorządy będą miały obowiązek dotrzeć do każdej osoby powyżej 70 roku życia i zaproponować zaszczepienie w domu.

Powstał także system zachęt dla samorządów. „W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma taka gmina 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł” – wyjaśniał Dworczyk.

„Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75% przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel” – dodawał pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Od 15 czerwca podczas wszystkich imprez masowych będą działały mobilne punkty szczepień (takie jak podczas akcji w majówkę).

Kolejną zachętą ma być także Loteria Narodowego Programu Szczepień, która ma ruszyć od 1 lipca. Dworczyk zapowiedział, że szczegóły w tej sprawie mają zostaną przedstawione za ok. 2 tygodnie. Loterię ma organizować Totalizator Sportowy, a swój udział w przedsięwzięciu zapowiedziało szereg spółek Skarbu Państwa i także niektóre samorządy jak np. Warszawa czy Kraków.

„Te nagrody będą atrakcyjne. Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła będzie otrzymywała 500 zł, […] ale każdy uczestnik tej loterii będzie miał cztery szanse na wygraną – tzn. poza natychmiastową wygraną co dwutysięcznego uczestnika 500 zł, co tydzień będą losowane nagrody po 50 tys. zł, do tego różnego rodzaju nagrody rzeczowe jak hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo, vouchery ubezpieczeniowe, co miesiąc będzie to dwie nagrody po 100 tys. zł plus samochód hybrydowy i w finale dwa razy po 1 mln zł i również samochód hybrydowy” – wyjaśnił Dworczyk.

„Wierzymy, że taka loteria pozytywnie wpłynie na zainteresowanie programem szczepień” – dodał.

Na te działania łącznie ze środkami dla samorządów rząd planuje wydać ponad 140 mln zł.