Pielęgniarki zapowiadają strajk na 12 maja

12 maja ma być dniem protestu Pielęgniarki i Położnej – poinformowała na mediach społecznościowych Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

W czwartek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Położnej, w sobotę obchodzimy Dzień Położnej Polskiej, w środę mamy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek.

„Szanowne koleżanki, chciałabym w tym miejscu złożyć normalne życzenia, jednak wydarzenia ostatniego roku związane z pandemią nie dają nam wielu powodów do radosnego obchodzenia naszego święta. Zmarło w wyniku covid ponad 160 pielęgniarek i położnych, to tak runął jeden samolot na ziemię” – podkreślała Ptok.

Jak dodaje sytuacja tej grupy zawodowej w kolejnych latach będzie się pogarszała. Do Sejmu trafiła bowiem ustawa o najniższych wynagrodzeniach, gdzie „współczynniki dla pielęgniarek są bardzo niskie, nieuznane są kwalifikacje pielęgniarek, które mają ukończone licencjaty i zrównani są pracownicy medyczni z pracownikami niemedycznymi w podmiotach leczniczych” – tłumaczy Ptok.

Dlatego zaplanowany na środę w przyszłym tygodniu prostest rozpocznie się przed Sejmem. Ma się on odbywać jednocześnie w 18 miejscach.