Unia Europejska za uwolnieniem produkcji szczepionek

Podczas Szczytu Społecznego oraz nieformalnej Rady Europejskiej, która odbyła się w weekend w Porto, dyskutowano m.in. o zawieszeniu patentów na szeczpionki przeciw COVID-19.

Polska kładzie nacisk na to, aby dla mieszkańców Polski i całej Unii Europejskiej, szczepionek przeciw COVID-19 było jak najwięcej. „Zdecydowanie opowiadałem się za tym, żeby doszło do uwolnienia i uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w Unii Europejskiej w bezpieczny sposób produkowane” – zaznaczył premier Morawiecki. Szef polskiego rządu dodał: „Zależy nam na tym, żeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie i w Unii Europejskiej, mogły rzeczywiście je wykorzystywać”.

Zdaniem naszego rządu możliwości Unii Europejskiej pozwalają na znacznie szybsze szczepienia niż ma to miejsce obecnie. „Dlatego powinniśmy wywierać dalszą presję na producentów, aby zapewnić terminową i właściwą realizację umów. Polska popiera wysiłki Komisji Europejskiej, w tym postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy na dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Popieramy prace nad projektem rozporządzenia w sprawie cyfrowego zielonego certyfikatu, podkreślając autonomię państw w zakresie regulacji z nim związanych. Mógłby się on stać przejrzystym i niedyskryminującym narzędziem ułatwiającym bezpieczne podróżowanie podczas pandemii. Kluczowe znaczenie ma przyjęcie proporcjonalnych do ryzyka środków w celu uniknięcia nadmiernych obciążeń dla obywateli i kosztów dla jednolitego rynku” – czytamy w komunikacie.

Jak mówił Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel „Europa robi postępy, jeśli chodzi o produkcję i dystrybucję szczepionek”. Przyśpieszają również prace nad stworzeniem zielonego certyfikatu cyfrowego („paszporty szczepionkowe”). Szczegóły maja zostać wypracowane do końca czerwca br. Przyznał jednak, że uwolnienie patentów na produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 w krótkim terminie będzie jednak trudne, ale UE „zrobi wszystko, co możliwe, by zwiększyć produkcję szczepionek na świecie”.