Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem prof. Pawła Grzesiowskiego ze względu na spadek liczby zachorowań można uruchamiać gospodarkę, życie społeczne oraz kulturalne, lecz równocześnie powinien zostać wprowadzony bardzo szczegółowy system nadzoru nad każdym nowym przypadkiem koronawirusa. W przeciwnym wypadku czeka nas kolejna fala zakażeń za 2–3 miesiące.
–Ruszył pilotaż systemu informatycznego dla unijnych certyfikatów szczepionkowych. Potrwa dwa tygodnie, docelowo ma zostać przetestowanych 18 krajów UE i Islandia. Do testów nie zgłosiła się Polska, nieoficjalnie wiadomo, że niegotowe są również Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Portugalia, Finlandia i Irlandia.
–Członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiadają na dziś protesty przeciwko warunkom pracy, zbyt niskim płacom i brakowi realizacji rządowych obietnic. OZZPiP zapowiada 18 legalnych zgromadzeń po 25 osób na trasie Sejm – Belweder w Warszawie.
–Członkowie Senackiej Komisji Zdrowia przegłosowali nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Umożliwi ona wykonywanie w aptekach ogólnodostępnych szczepień ochronnych, w tym przeciwko grypie.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, na dymisji prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły miały zaważyć szczepienia przeprowadzone w warszawskiej siedzibie banku 10 kwietnia. Akcja była skierowana głównie do kadry zarządzającej, jej rodzin i znajomych, odbyła się na długo przed planowanym rozpoczęciem szczepień w zakładach pracy.