W Małopolsce szpitale tymczasowe kończą pracę

Spadająca liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 w Małopolsce legła u podstaw decyzji o zamknięciu dwóch szpitali tymczasowych. Szpital w Krynicy Zdroju oraz w Krakowie, funkcjonujący w Hali Expo, zaprzestały przyjmowania pacjentów i od 31 maja postawione zostaną w stan likwidacji. Jak powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita ostatni pacjenci przygotowani są wypisania do domu i po pełnym odkażeniu i zinwentaryzowaniu sprzętu, ekipy rozpoczną demontaż wyposażenia.

Od 1 czerwca oddziały covidowe , działające w pięciu małopolskich szpitalach, zostaną ponownie oddane do dyspozycji pacjentów z innymi dolegliwościami. Krakowskie szpitale: im. Dietla, im. Rydygiera, 5 Wojskowa Klinika a także Szpital Bonifratrów oraz Szpital św. Łukasza w Tarnowie i Szpital w Brzesku. Intencją resortu zdrowia oraz władz wojewódzkich jest pozostawienie w pełnej dyspozycji specjalistycznego oddziału w Szpitalu Uniwersyteckim , aby zakażeni pacjenci mogli bezpośrednio trafiać do tej placówki. Do dyspozycji będzie również oddział zakaźny w miejskim Szpitalu im. Żeromskiego. W ciągu najbliższych tygodni opracowana zostanie strategia opieki medycznej, na wypadek pojawienia się jesienią, kolejnej fali pandemii. W szczycie zachorowań województwo dysponowało ponad 4200 łóżek covidowych, teraz będzie ich około 200.

Sprzęt, który służył pacjentom w szpitalach tymczasowych, zostanie wykorzystany w placówkach, które je organizowały i delegowały zespoły medyczne. Jak powiedział ISBnews dyrektor Szpitala im. Rydygiera Artur Asztabski „pozyskany, specjalistyczny sprzęt z Hali Expo o wartości około 10 mln złotych, będzie dobrze służył pacjentom przez kolejne lata”. Wyposażenie ze szpitala w Krynicy Zdroju będzie przekazane na potrzeby Szpitala Powiatowego w tym mieście.

Wojciech Żurawski, Kraków