NFZ ostrzega: wystawianie fałszywych certyfikatów o zaszczepieniu przeciw Covid-19 jest karalne

Na forach zrzeszających przeciwników szczepień aż roi się od pomysłów, jak zdobyć zaświadczenia o przyjęciu szczepionki, pozwalające na łatwe podróżowanie w wakacje.
Także pracownicy punktów szczepień są nakłaniani do niszczenia dawek szczepionki i fałszowania dokumentacji medycznej poprzez wprowadzanie do niej nieprawdziwej adnotacji o wykonanym szczepieniu. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ostrzega w komunikacie rozesłanym do punktów szczepień, że takie działania grożą odpowiedzialnością karną.

NFZ przypomina, że Kodeks karny stanowi iż funkcjonariusz publiczny, lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności, a jeśli popełnia przestępstwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

„Ten komunikat ukazał się na naszą prośbę. Nasi lekarze alarmowali o takich wypadkach i postanowiliśmy zainterweniować” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).

Jak udało nam się dowiedzieć pacjenci oferują za taką „usługę” 1-3 tys. zł.

„Na szczęście nadal to jest marginalne zjawisko, ale się zdarza. Nie ma na to naszej zgody” – podkreśla Janicka.

Jednocześnie apeluje o to, by czas wakacji wykorzystać na zaszczepienie dzieci (od 12 roku życia). „Namawiamy „zaszczep się przed szkołą”. Tym bardziej, że w odróżnieniu od sytuacji w maju i czerwcu, kiedy to szczepionek brakowało i tworzyliśmy listy oczekujących, teraz można zaszczepić się od razu. Prowadzimy też plenerowe szczepienia w weekendy” – wyjaśnia.

Innym sposobem jest zdobycie fałszywego zaświadczenia lub wyniku testu – takich ogłoszeń w internecie nie brakuje.

„Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 w 24h. Bez wychodzenia z domu. Testy na Covid-19 Koronawirus oraz zaświadczenia o szczepieniu bez wizyty w laboratorium. Oferujemy negatywny wynik testu na COVID-19 wraz z zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 wraz z zaświadczeniem lekarskim. Bez fizycznej wizyty w szpitalu i laboratorium” – czytamy w rubryce ogłoszeń jednego z lokalnych tygodników.

Problem podrabiania certyfikatów szczepionkowych dotyczy nie tylko Polski. Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością przestrzega, że w związku z dużym popytem można spodziewać się coraz większej aktywności fałszerzy.

Warto jednak przypomnieć, że zgodnie z art. 270 kk w razie zatrzymania fałszerza, grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności. Podobną karę ryzykuje także osoba, która posługuje się fałszywymi dokumentami.