Niedzielski: Należy liczyć się ze wzrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2 od IX do XI

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w rozwoju pandemii COVID-19 jest przyśpieszenie wzrostu zachorowań „na przełomie września, października i listopada”, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W jego ocenie, w zależności od poziomu wyszczepienia, w scenariuszu pozytywnym należy brać pod uwagę wzrost liczby nowych zakażeń do 1-2 tys. dziennie, w negatywnym natomiast – nawet do 15 tys.

„Wydaje się, że rzeczywiście większość z tych prognoz zgadza się z tym, że na przełomie września, października, listopada możemy mieć do czynienia z ponownym przyśpieszeniem zakażeń. I trzeba to traktować jako najbardziej prawdopodobny scenariusz” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Największy wpływ na potencjalną liczbę nowych zakażeń będzie miał – zdaniem ministra – poziom wyszczepienia społeczeństwa.

„Jeżeli ten parametr wyszczepienia będzie stosunkowo wysoki, to apogeum fali zachorowań, zakażeń będzie stosunkowo niskie, bo mówimy tu o przedziałach 1-2 tys. zakażeń. Jeżeli natomiast parametry immunizacji będą zdecydowanie gorsze, w najbardziej czarnym scenariuszu mamy mowę o blisko 15 tys. zakażeń” – dodał Niedzielski.

Poinformował, że w Polsce wykryto ostatnio 166 mutacji alertowych: beta, gamma i delta. W przypadku mutacji delta było to 115 osób.

Dotychczas wykonano ponad 30,1 mln szczepień, w pełni zaszczepionych jest ponad 14 mln osób. Dzisiaj poinformowano o 96 nowych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

(ISBnews)