Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Premier potępił niedzielny incydent w Grodzisku Mazowieckim, gdzie do punktu szczepień wtargnęli przeciwnicy szczepień, podkreślił jednak, że nie rozważa wprowadzeniu obowiązku szczepień i obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Obecnie przymus szczepień rozważany jest tylko w kontekście personelu medycznego.
–Zdaniem ekspertów wątpliwe jest, by statystyki wyszczepienia w kraju wzrosły dzięki zachętom finansowym dla poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Lepiej sprawdziłaby się w tym przypadku rzetelna kampania informacyjna skierowana do osób mających wątpliwości, np. ozdrowieńców i pacjentów obawiających się niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Gazeta Wyborcza
–Z danych opublikowanych przez portal Our World in Data wynika, że 25 lipca w Polsce siedmiodniowa średnia z dziennej liczby zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców była najniższa w Europie. Wskaźnik ten jednak od 14 lipca systematycznie wzrasta.
–Wstępne badania przeprowadzone na kilkuset pacjentach na zlecenie izraelskiego ministerstwa zdrowia wskazują, że preparat Pfizera/BioNTechu jest – jeśli chodzi o wariant delta koronawirusa – znacznie mniej skuteczny niż w przypadku pierwotnego SARS-CoV-2 i mutacji brytyjskiej. Szczepionka w 39% chroni przed zakażeniem, w 40% przed rozwinięciem objawów, jednak w 91% przed rozwinięciem się ciężkiej postaci Covid-19. Jednocześnie z opublikowanych w „New England Journal of Medicine” badań wynika, że szczepionka Pfizera chroni w 88% przed objawowym zachorowaniem.