Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zakażenie Covid-19 zdiagnozowano na podstawie testu antygenowego, wskutek czego osoby te nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Testy antygenowe – tańsze i szybsze, choć uważane za mało skuteczne – są bardzo popularne w Polsce. W lipcu 70% wykonanych testów należało właśnie do tej kategorii.
–Rząd przyjął zapowiadaną od stycznia nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zakłada ona szybką ścieżkę odszkodowawczą za niepożądane odczyny poszczepienne, także tych opisanych w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Kwota świadczeń będzie zryczałtowana.

Gazeta Wyborcza
–NFZ i Naczelna Izba Lekarska ostrzegają przed nielegalnymi praktykami wyłudzania potwierdzenia szczepienia przeciw Covid-19. Takie działanie może być zakwalifikowane jako czyn karalny.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd w ciągu kilkunastu dni chce podjąć decyzję o ewentualnych obostrzeniach w związku z przewidywaną czwartą falą Covid-19. Rada Medyczna przy premierze postuluje, aby osoby zaszczepione – a także te z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa – były wyłączone z wszelkich restrykcji sanitarnych. Zdaniem ekspertów będzie to jednak wymagało zmian w prawie.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że ogólna liczba przypadków koronawirusa w Polsce zaczęła rosnąć. W połowie sierpnia dzienna liczba wykrywanych zakażeń może być trzycyfrowa. Z szacunków analityków z ICM UW wynika, że może dojść do 14–15 tys. przypadków dziennie.
Parkiet
–Massmedica, specjalizująca się w dystrybucji implantów i medycynie estetycznej, podpisała kontrakt z chińskim podmiotem notowanych na giełdzie w Hongkongu Chunli. Umowa dotyczy wyłącznej dystrybucji endoprotez stawu kolanowego i biodrowego chińskiej marki. Spółka otrzyma również implanty o łącznej wartości 1 mln dolarów.