Szczepienia HPV: brakuje regulacji prawnych

Szczepienia przeciwko HPV wpisano w Narodową Strategię Onkologiczną. Szczepienia dziewczynek miały rozpocząć się w 2021 roku, szczepienia chłopców – w 2026 roku, a do 2028 roku powinno być zaszczepione 60% populacji dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.

„Ustawa określa, że szczepienia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) przeciwko HPV mają być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej z budżetu NFZ mogą być finansowane tylko programy zdrowotne, nie mogą być finansowane programy polityki zdrowotnej. Dlatego są potrzebne regulacje prawne. Taka zmiana została zapisana w ustawie refundacyjnej i mamy obietnicę Ministerstwa Zdrowia, być może na jesieni się uda, bo na razie szczepienia zalecane nie mogą być refundowane” – wyjaśnia wicedyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. Piotr Rutkowski.

Potwierdził to wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas posiedzenia podzespołu ds. onkologii w Sejmie. „Przygotowane zostały rozwiązania legislacyjne umożliwiające ministrowi zdrowia zakup szczepionek na HPV. Mam nadzieję, że w IV kwartale tego roku ministerstwo zdrowia będzie mogło już uruchomić postępowania zakupowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV” – mówił.

W Polsce dostępne są w tej chwili 3 szczepionki od dwóch producentów – 2-walentna, 4-walenta i 9-walentna.

Warto przypomnieć, że już w grudniu 2019 ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał wejście szczepienia na HPV do kalendarza szczepień ochronnych od 2021 roku. Wtedy resort wstępnie szacował, że koszt wyniesie 90 mln zł dla jednego rocznika (ok. 200 tys. dziewczynek).

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.

Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Dziś szczepienia są dostępne w ramach programów bezpłatnych szczepień przeciw HPV finansowanych przez samorządy, np. na taki program zdecydowała się Warszawa.