Cardiomatics pozyskał 12,5 mln zł na rozwój AI do analizy EKG

Cardiomatics pozyskał 12,5 mln zł finansowania. Na tę kwotę składa się 8,5 mln zł z rundy seed, której przewodził czeski fundusz KAYA VC, oraz 4 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podała spółka. Cardiomatics wykorzysta fundusze na rozwój produktu, umocnienie pozycji na kluczowych rynkach oraz przygotowanie produktu do dalszej ekspansji międzynarodowej.

Cardiomatics ułatwia dostęp do diagnostyki kardiologicznej, umożliwiając łatwiejszą analizę badania EKG. Lekarze mogą używać tego narzędzia do wykrywania i analizowania nieprawidłowości w pracy serca, które mogą świadczyć o schorzeniach układu krążenia. Uzyskanie raportu odbywa się bez angażowania specjalisty, podano.

„Od czasu wprowadzenia na rynek w roku 2018 system przeanalizował komercyjnie badania od dziesiątków tysięcy pacjentów. Jest na co dzień używany w ponad 700 placówkach w całej Europie. Zalety systemu docenili m. in. lekarze w Niemczech, Szwajcarii, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Dzięki współpracy z siecią klinik American Heart of Poland od stycznia z systemu korzystają również pacjenci w Polsce. Cardiomatics (jako jedna z pierwszych spółek w Europie) uzyskała certyfikat wyrobu medycznego na oprogramowania chmurowe z elementami AI” – czytamy w komunikacie.

Dotychczas spółka Cardiomatics koncentrowała się na współpracy z placówkami medycznymi w celu ułatwienia ich pacjentom dostępu do analizy EKG. Wizją zespołu jest jednak przyszłość, w której odczyty EKG będą odbywać się nie tylko w warunkach klinicznych, ale również poza placówkami. Cardiomatics chce oferować swoją technologię różnym producentom urządzeń, aby docierać do coraz większej populacji pacjentów. Dzięki temu lekarze opiekujący się swoimi pacjentami zdalnie będą mogli nadal przeprowadzać diagnostykę, a pacjenci zyskają dostęp do wiedzy, która pozwoli im podejmować najlepsze decyzje związane z ich zdrowiem, podkreślono.

„Cardiomatics dociera do setek placówek medycznych, umożliwiając im przeprowadzanie efektywnej diagnostyki kardiologicznej. Mamy bardzo mocny zespół, a wokół spółki zgromadziliśmy świetną grupę inwestorów. Naszym celem jest stać się wiodącym narzędziem do diagnostyki EKG na świecie” – podsumował założyciel i prezes Cardiomatics Rafał Samborski, cytowany w materiale.

Cardiomatics wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do analizy elektrokardiogramów (EKG). Dzięki temu ułatwia dostęp do diagnostyki i poprawia wydajność pracy lekarzy oraz personelu medycznego. Spółka została założona w 2017. Pierwsze wdrożenia komercyjne miały miejsce w 2018. Od tego czasu spółka przeanalizowała komercyjnie dziesiątki tysięcy badań. Ponad 90% przychodu realizowane jest poza Polską. Kluczowymi rynkami są Niemcy, Szwajcaria oraz Wielka Brytania. Cardiomatics jest wykorzystywany również w projektach naukowych realizowanych na czołowych uczelniach w Europie (m. in. na Uniwersytecie w Bazylei, Uniwersytecie w Kopenhadze czy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym).

(ISBnews)