Pracodawcy RP pytają Ministra Finansów i Ministra Zdrowia o profilaktykę chorób nowotworowych w budżecie państwa na 2022 r.

Pracodawcy RP, w związku z publikacją informacji o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej na 2022 r., wystosowali zapytania do Ministra Finansów i do Ministra Zdrowia w sprawie środków przewidzianych w budżecie państwa na sfinansowanie profilaktyki pierwotnej nowotworów, zgodnie z zapisami Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, ze szczególnym uwzględnieniem środków na zapewnienie efektywnej profilaktyki zakażeń HPV.

„Budowanie kapitału zdrowia jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania państwa i gospodarki. Faktyczny rozwój możliwy jest tylko przy zapewnieniu efektywnej opieki zdrowotnej, gwarantującej wszystkim obywatelom możliwość jak najdłuższego życia w zdrowiu. Jak wskazują badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, głównym czynnikiem odpowiedzialnym za utracone lata życia (DALY) Polaków są właśnie choroby nowotworowe. W szczególności obszarem interwencji powinny być obszary, w których istnieją dowody naukowe przemawiające za efektywnością kliniczną rozwiązań.

Przykładem takiej technologii są właśnie szczepienia przeciw HPV, które potwierdziły swoją skuteczność w praktyce we wszystkich krajach, które je sfinansowały. Pierwotna profilaktyka nowotworów uwzględniona została w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Przewidziano w niej nie tylko inwestycje w edukację zdrowotną i rozwiązania mające na celu eliminację czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu czy otyłość, lecz również bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców” – czytamy w stanowisku Pracodawców.

Warto przypomnieć, że szczepienia przeciw HPV dziewczynek miały rozpocząć się w 2021 roku, szczepienia chłopców – w 2026 roku, a do 2028 roku powinno być zaszczepione 60% populacji dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania – jak zakłada MZ. Na przeszkodzie stoi luka prawna, która uniemożliwia refundację tych szczepień, o czym pisaliśmy: Szczepienia HPV: brakuje regulacji prawnych