Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rząd nie przewiduje obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 dla nauczycieli i uczniów, dotyczy to również masowych przesiewowych testów w kierunku koronawirusa. Placówki otrzymają 100 tys. termometrów, a także stacje dezynfekujące oraz środki ochrony osobistej.
–Projekt noweli ustawy o świadczeniach zdrowotnych zakłada wprowadzenie przepisu fakultatywnego umożliwiającego samorządom pokrywanie strat szpitali, dla których są organami założycielskimi. Nowela przewiduje również zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 7% w 2027 r.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek stwierdził w rozmowie z „DGP”, że nie godzi się na przywileje wyłącznie osób zaszczepionych, do tej grupy powinny bowiem należeć osoby z aktualnym testem i odporne na Covid-19.
–W konsultacjach znalazł się projekt rządowego programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego. W sumie ma on kosztować 73 mln zł do 2023 r. Zostanie nim objętych 6250 par, z czego 80% ma przystąpić do diagnostyki.

Gazeta Wyborcza
–Przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy dot. oceny jakości leczenia zakłada, że NFZ będzie udzielał szpitalom akredytacji i autoryzacji. Ta ostatnia ma być obligatoryjna, natomiast akredytacja będzie dotyczyła standardów innych niż wyposażenie czy kadra i dzięki niej szpitale będą mogły liczyć na lepsze kontrakty.
–Związek Zawodowy Anestezjologów przewiduje, że wprowadzenie zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie, a w efekcie niższe płace i odpływ specjalistów, może spowodować paraliż na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na szpitalnych oddziałach ratunkowych.