Bidziński: centralizacja to do dobre rozwiązanie dla onkologii

„Placówek zajmujących się rakiem jajnika jest za dużo” – mówi wprost prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

„Potrzebujemy stworzenia dobrego systemu leczenia. Jako konsultant krajowy walczę o to, aby chore mogły trafić do ośrodków, gdzie szansa na optymalne postępowanie jest największa. Chodzi nie tylko o leczenie w odpowiednich sekwencjach, ale też o rozpoznanie, badania genetyczne i rehabilitację umożliwiającą jak najszybszy powrót do zdrowia i normalnego życia. Tej kompleksowości można się spodziewać tylko w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach referencyjnych ginekologii onkologicznej, jakie powstają na całym świecie (ang. Ovarian Cancer Units). Proces ten opóźniła pandemia, wkrótce go jednak wznowimy. Takie placówki są w Polsce częścią Narodowej Strategii Onkologicznej” – wyjaśnia.

Jak podkreśla kompleksowość opieki to nie tylko lepsze wyniki leczenia, ale także krótszy czas pobytu w szpitalu – jak pokazują wyniki badań nawet o 4 dni. Dlatego jednym z kryteriów kwalifikacji ośrodków będzie liczba przypadków leczonych rocznie: minimum to przynajmniej 30 przypadków, a według europejskich kryteriów – 50 rocznie.

„Największą korzyść chore odnoszą z dobrej chirurgii to daje przedłużenie życia nawet o kilka lat. Warto pamiętać, że nie ma takiego leku który zniweluje efekty złej chirurgii” – dodaje.

„Gdyby udało się stworzyć system, o jakim marzę, to ogólne wyniki statystyczne można by poprawić z obecnych 40–45 procent przeżyć na poziomie minimum 5 lat, do około 70 procent. Jest więc o co walczyć. Powinien też powstać u nas centralny rejestr raka jajnika, żebyśmy dokładnie poznali skalę problemu. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) wskazują, że mamy około 3,5 tys. raków jajnika, a ze statystyk organizacji międzynarodowych wynika, że nawet 6 tys. Ta rozbieżność jest szokująca i uniemożliwia sensowne planowanie” – tłumaczy prof. Bidziński.

Według niego Ovarian Cancer Unitów będzie potrzebnych 60-65 maksymalnie.

„Taka ilość ośrodków zapewni kompleksowość opieki, odpowiednie wyposażenie, rehabilitację. Akurat centralizacja to do dobre rozwiązanie dla onkologii” – podsumowuje ekspert.