SAS wspiera Uniwersytet w USA w opracowaniu leku na kolejną pandemię

SAS dołączył do inicjatywy READDI (ang. Rapidly Emerging Antiviral Drug Development Initiative), prowadzonej przez Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill, aby wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w pracach nad rozwojem nowych leków. Mają one zapobiec kolejnej pandemii i innym chorobom wywołanym przez wirusy.

SAS oraz Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill łączą siły, aby usprawnić proces opracowywania leków. Celem tej inicjatywy jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji, które z czasem mogą rozwinąć się w pandemię, czego przykładem jest COVID-19. Partnerstwo zakłada wsparcie programu READDI, w ramach którego trwają prace nad szerokim spektrum leków przeciwwirusowych.

Aby przyspieszyć postęp tych prac specjaliści SAS z zespołów badań i rozwoju wdrażają zaawansowane rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego między innymi do analizy wyników badań materiału biologicznego pozyskanego z płuc pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Wyniki tych analiz będą wykorzystane przez naukowców z UNC do opracowania nowych leków zwalczających wirusy typu COVID-19.
TITLE

„Naszą misją jest szerokie wykorzystanie analityki do zapewnienia lepszych wyników leczenia ludzi. SAS od dziesięcioleci jest standardowym narzędziem do analizy danych w badaniach klinicznych, wykorzystywanym w procesie dopuszczania leków do obrotu. Dostarczamy tym samym informacje na temat skuteczności i bezpieczeństwa preparatów, które pomagają pacjentom na całym świecie. Cieszymy się, że będziemy współpracować z READDI wykorzystując najbardziej zaawansowane technologie do szybszego opracowania nowych leków i przeciwdziałania kolejnej globalnej pandemii” – mówi Jim Goodnight, CEO SAS.

Mimo, że większość projektów prowadzonych przez SAS i READDI dotyczy COVID-19, zespół składający się ze specjalistów obu organizacji będzie pracował również nad rozwojem innych leków przeciwwirusowych.

„COVID-19 pokazał nam, jak ważne jest wcześniejsze przygotowanie do zjawisk takich jak pandemia, a nie jedynie reagowanie w momencie ich wystąpienia. Chcemy mieć pewność, że w przypadku kolejnej pandemii będziemy w posiadaniu leków i metod leczenia, które sprawią, że publiczna służba zdrowia będzie bardziej skuteczna i wydajna” – mówi John Bamforth, dyrektor Eshelman Institute for Innovation w UNC Eshelman School of Pharmacy na Uniwersytecie UNC w Chapel Hill.

READDI zostało powołane przez trzy organizacje: School of Pharmacy, UNC School of Medicine oraz Gillings School of Global Public Health. Jako organizacja non profit o zasięgu globalnym, READDI rozwinęło sieć kontaktów z przedstawicielami biznesu, instytucjami rządowymi, filantropami i akademickimi organizacjami badawczymi. Razem korzystają z obecnych zasobów do przyspieszenia prac nad nowymi lekami przeciwwirusowymi, które dzięki temu szybciej trafią na rynek i mogą uratować komuś życie.