MZ: nauka zdalna, darmowe testy i obowiązkowe szczepienia. Od 15 XII zaostrzone obostrzenia sanitarne

„Od 1 marca wprowadzamy obowiązek szczepień dla wybranych grup zawodowych” – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej. Obowiązek zaszczepienia będzie dotyczył: medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Jak dodawał minister: „Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa”.

„Od 15 grudnia wprowadzamy limity 30 proc. obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki, kluby. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę” – uzupełniał wiceminister Waldemar Kraska.

Dyskoteki, kluby i miejsca do tańczenia zostaną zamknięte od 15 grudnia. Ale podczas Sylwestra obowiązywać będzie dyspensa: w lokalach zamkniętych w dniach 31 grudnia br. – 1 stycznia 2022 r. będzie mogło przebywać maksymalnie 100 osób, nie licząc osób zaszczepionych.

„Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia” – powiedział Kraska podczas konferencji prasowej.

„W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 r. ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób z wyjątkiem oczywiście osób, które są zaczepione. One do limitu nie będą wliczane” – dodał.

Między 20 grudnia a 9 stycznia nauka będzie się odbywała jedynie w trybie zdalnym. Po 9 stycznia dzieci mają powrócić do szkół.

Nowe zasady będą także obowiązywały podróżnych. Osoby przyjeżdżające spoza strefy Schengen będą musiały obowiązkowo wykonać test.

Jak mówił minister Niedzielski „pracujemy w Sejmie nad projektem dotyczącym pracodawców”.

„Trochę to zmodyfikowaliśmy. Projekt będzie kładł nacisk na testy a nie paszport covidowy. Klub PiS nad tym pracuje. W ciągu tygodnia projekt się wyklaruje” – zapowiedział Niedzielski.

Ministerstwo zapowiedziało także, że od poniedziałku (13 grudnia) ruszą zapisy na szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia.