MZ opublikował styczniową listę refundacyjną

W poniedziałek wieczorem (20 grudnia) ukazała się nowa lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2022 r. Z jej zapisów mogą się cieszyć diabetycy, chorzy z nieswoistymi chorobami jelit i rakiem jajnika.

Jak pisaliśmy wcześnej (patrz: Zniesiono bariery w leczeniu chorych z NZJ) pacjenci z nieswoistymi zapaleniami jelit (NZJ): z chorobą Leśniowskiego Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego doczekali się zniesienia zapisów w programach lekowych ograniczających ich leczenie do dwóch lat.

Zgodnie z zapisami styczniowej listy leków refundowanych, terapia inhibitorami PARP będzie dostępna dla wszystkich pacjentek z rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej. Niezależnie od stanu mutacji w genach DRCA1 i BRCA2, bo do refundacji trafił też długo oczekiwany lek Zejula. To długo oczekiwana zmiana, o czym pisaliśmy ostatnio: Rak jajnika: Pacjentki bez mutacji genetycznych czekają na skuteczne leczenie

Także igły do wstrzykiwaczy insulinowych będą objęte refundacją. To przełom wyczekiwany przez blisko 700 tys. chorych na cukrzycę, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia. Polska była jednym z ostatnich państw w Europie, gdzie technologia ta nie była finansowana ze środków publicznych. Jak alarmowało Polskie Stowarzyszenia Diabetyków przez brak refundacji aż 90% chorych zadeklarowało, że używa tej samej igły do wstrzykiwacza więcej niż raz, a 71% że robi to przynajmniej dziesięciokrotnie.

Rozszerzone zostały wskazania leku Olumiant stosowanego w terapii chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Teraz będzie go można podawać w II i kolejnych liniach leczenia.

W sumie na liście znalazło się ok. 80 zmian.

Obniżki urzędowych cen zbytu dotyczą 986 produktów, a w przypadku 15 produktów urzędowe ceny zbytu podwyższono. Pacjenci dopłacą mniej do 1183 pozycji, jakie znajdują się na liście, a więcej dopłacą do 509.

W stosunku do poprzedniej listy w stycznia opuszczą ją aż 323 produkty bądź wskazania figurujące w poprzednim obwieszczeniu. Całkowicie listę opuszczą m.in. substancje: amitryptylina (Amitriptylinum VP), atenolol (Atenolol Sanofi), klotrimazol (Clotrimazolum GSK), kwas traneksamowy (Exacyl), sukralfat (Ulgastran). „Te leki mają zamienniki. Większość zmian zostało wprowadzonych na prośbę samych producentów” – tłumaczy ISBzdrowie Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Pełny tekst rozporządzenia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-20-grudnia-2021-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-stycznia-2022-r