Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W wywiadzie dla „Financial Times” prezes Moderny Stéphane Bancel powiedział, że nie ma możliwości, aby efektywność szczepionek przeciw Covid-19 pozostała na takim samym poziomie jak w przypadku delty. Jego zdaniem wprowadzenie preparatu nakierowanego na omikron może potrwać kilka miesięcy.
–Zdaniem prof. Egberta Piaseckiego z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN ze wstępnych informacji wynika, że wariant omikron koronawirusa szybciej się rozprzestrzenia i ma wiele mutacji, jednak osoby nim zakażone przechodzą Covid-19 lżej, a sam wirus atakuje głównie górne drogi oddechowe.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adam Maciejczyk, w stosunku do okresu przed pandemią liczba pacjentów z zaawansowanym nowotworem płuc w trzecim i czwartym stadium choroby wzrosła o 10%. Odwoływanych i przesuwanych na późniejsze terminy jest również od 30 do 40% zabiegów u pacjentów onkologicznych.
–Zdaniem wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr. Tomasza Dzieciątkowskiego nowe ograniczenie, czyli zmniejszenie limitu osób niezaszczepionych w kościołach, lokalach gastronomicznych, obiektach kultury czy hotelach do 50% obłożenia, to martwy przepis, ponieważ osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają podstaw prawnych do sprawdzania certyfikatów covidowych. W efekcie nowe obostrzenie nie będzie miało wpływu na przebieg pandemii.