Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–We wtorek po południu ukazał się Dziennik Ustaw z rozporządzeniem covidowym, obowiązującym od dzisiaj. Zgodnie z nim limit liczby klientów restauracji, hoteli i kin ograniczono do 30%, zostaną również zamknięte dyskoteki. Do limitów w pomieszczeniach nie wlicza się osób zaszczepionych bądź posiadających wynik testu lub zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19.
–Poselski projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, głosi, że złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Zdaniem opozycji kwota jest zbyt wysoka i może stanowić barierę dla niektórych poszkodowanych.
–Na stronach Sejmu pojawił się projekt autorstwa posłów PiS umożliwiający pracodawcom weryfikowanie stanu zdrowia pracowników i sprawdzanie certyfikatów covidowych. Zgodnie z projektem pracownicy zyskają możliwość przeprowadzania nieodpłatnych testów w kierunku Covid-19. Projekt został przekazany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Zdrowia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z opublikowanego projektu obwieszczenia ministra zdrowia wynika, że od 1 stycznia 2022 r. leki m.in. przeciw nowotworom złośliwym, schizofrenii, cukrzycy, padaczce opornej na leczenie czy astmie mogą przestać być refundowane przez NFZ. Łącznie z listy refundacyjnej mogą zniknąć 303 pozycje. W większości przypadków usunięcie medykamentów z listy wiąże się z brakiem złożenia wniosku kontynuacyjnego przez firmy farmaceutyczne.

Gazeta Wyborcza
–Małe punkty szczepień, zwłaszcza na wsiach, nie zamawiają szczepionek przeciw Covid-19 dla dzieci, ponieważ zainteresowanie jest niewielkie, a Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wysyła wyłącznie pakiety, w których jest minimum 100 dawek. Jak podaje „GW”, punkty szczepień zamówiły do tej pory 250 tys. szczepionek dla dzieci w wieku 5–11 lat.