Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba ofiar koronawirusa w Polsce przekroczyła 100 tys. Zdaniem specjalisty epidemiologii prof. Marcina Czecha można było tego uniknąć dzięki masowemu stosowaniu dezynfekcji, maseczek i dystansu, nieuczestniczeniu w imprezach masowych i unikaniu dużych skupisk ludzi, a także przeprowadzeniu szczepień ochronnych na szerszą skalę.
–Część laboratoriów wycofuje się z wykonywania testów PCR w kierunku Covid-19 po obniżce ich wycen. W zamian oferują mniej czułe testy antygenowe. Zdaniem specjalistki mikrobiologii medycznej dr n. med. Matyldy Kłudkowskiej poprzednia wycena była zawyżona, ale obecna jest zdecydowanie za niska.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem szefa Grupy MOCOS przy Politechnice Wrocławskiej prof. Tylla Krügera specyfika polskich gospodarstw domowych z większą średnią liczbą mieszkańców niż np. w Danii czy Szwecji sprawia, że na przebieg pandemii powinniśmy reagować ostrzej i szybciej niż kraje, w których wartość tego parametru jest niższa.
–Szpitale zrezygnują z wykonywania tzw. szybkich testów na obecność Covid-19, jeśli producenci nie obniżą cen albo resort zdrowia nie zwiększy finansowania. Jak podaje „DGP”, w tym tygodniu zaplanowano spotkanie ministerstwa z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych w celu ustalenia nowej wyceny testów.

Parkiet
–W środę i czwartek Sejm zajmie się trzema poselskimi projektami ustaw dotyczących uprawy i stosowania konopi w celach leczniczych. Obecnie regulacje w Polsce w tym zakresie są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Największe szanse na uchwalenie ma projekt umożliwiający uprawę konopi innych niż włókniste, ale wyłącznie w instytutach badawczych i nadzorowaną przez ministra rolnictwa.