MZ: Wariant Omikron wkrótce zdominuje wszystkie zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce

„W ciągu kilku dni powinniśmy mieć mniej więcej 100 procent przypadków Omikronu w kraju” – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.

„W tej chwili mamy 13,5 tys. wysekwencjonowanych przypadków genomu wirusa właśnie w wersji Omikron, co stanowi 91,5 proc. wszystkich przypadków w skali ostatniego miesiąca. W skali ostatnich 7 dni wirus w wersji omikron to już jest 95 proc. wszystkich notowanych sekwencjonowanych wirusów” – uzupełniał.

Jednocześnie rzecznik podkreślił, że „mamy trend spadkowy w zakażeniach”. „Mamy 35 tys. 777 przypadków koronawirusa, co jest spadkiem o około 30 proc. względem ubiegłego piątku” – wyjaśniał Andrusiewicz.

„Jedynie dwa województwa notują w tej chwili delikatną tendencję wzrostową: kujawsko-pomorskie i lubuskie” – uzupełniał.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o dostęp do leków na COVID-19 – lekarze alarmują, że de facto jest on niedostępny, uspokajał:
„Dostaliśmy nową aprowizację na około 17 tys. nowych opakowań molnupiraviru” – tłumaczył Andrusiewicz. – „Jest jeden producent tego leku, który musi go dostarczyć do wszystkich państw, które go zakontraktowały”.

Jak podawał do tej pory Rządowa Agencja Rezerw Strategicznyh (RARS) dostarczyła 35 tys. opakowań do placówek. Lek mogą zamawiać placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i inne podmioty lecznicze prowadzące leczenie pacjentów z COVID-19, bezpośrednio w RARS. Warunkiem realizacji dostawy jest złożenie zamówienia w Systemie Dystrybucji Szczepionek (SDS).