Gałązka-Sobotka: czas ruszyć taryfikację świadczeń

„Nieaktualne wyceny procedur medycznych to główny czynnik destabilizacji systemu ochrony zdrowia. Bez poprawy, sukcesywnej retaryfikacji nie będzie stabilnych warunków do optymalizacji kosztów placówek czy warunków do zatrudniania kadry medycznej” – uważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego Rady NFZ.

Jak podkreśla w rozmowie z ISBzdrowie dzisiejsze wyceny nie nadążają za dynamiczną sytuacją makroekonomiczną w gospodarce: inflacją, rosnącymi cenami energii, materiałów medycznych czy presją płacową.

„Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ma plan taryfikacji, który nie jest realizowany tak jak założono. Cały proces idzie zbyt wolno. W efekcie trudno mówić o równoważeniu systemu. Świadczeniodawcy manewrują pomiędzy procedurami dochodowymi i deficytowymi, finalnie nie służy to poprawie jakości opieki” – tłumaczy Gałązka-Sobotka.

Warto dodać, że za czasów ministra Krzysztofa Łandy AOTMiT dostał dodatkowe 100 etatów na „koszykarzy”, czyli osoby zajmujące się taryfikacją. Jak udało się ustalić ISBzdrowie w ciągu ostatniego roku z pracy w Agencji zrezygnowało 40 z nich.

„Problemy kadrowe to jedno. Inną sprawą jest to jak powstają te wyceny – często na danych pochodzących ze zbyt małej grupy podmiotów, co sprawia, że nie odpowiadają one rzeczywistym kosztom” – podsumowuje dr Gałązka-Sobotka.