Pure Biologics zmodyfikowała plan rozwoju w projekcie PB004, wprowadzając fazę 0

Pure Biologics zmodyfikowała plan rozwoju w projekcie PB004, wprowadzając fazę 0, która zaplanowana jest na IV kw. 2023 r., podała spółka. W ramach fazy 0 spółka na samym początku rozwoju klinicznego planuje uzyskać pierwsze, istotne informacje nt. efektywności związku.

„Badanie kliniczne fazy 0 będzie polegało na podaniu pacjentom mikrodawek kandydata na lek bezpośrednio do guzów nowotworowych, co pozwoli potwierdzić mechanizm działania cząsteczki PB004 w złożonym mikrośrodowisku guza oraz lepiej oszacować potencjalną skuteczność kandydata na lek w terapii przeciwnowotworowej” – czytamy w komunikacie.

Wyniki fazy 0 dostarczą spółce cennych z punktu widzenia dalszego rozwoju leku danych i dzięki temu na wcześniejszym etapie projektu, niższym kosztem uzyskana zostanie znaczna przewaga konkurencyjna, wyjaśniono.

„Dane zebrane w warunkach zbliżonych do rzeczywistych w kontekście zamierzonego zastosowania leku pozytywnie wpłyną na potencjał komercyjny projektu. Po pierwsze, potencjalny partner przystępując do transakcji będzie miał dostęp do pierwszych danych wykazujących efektywność PB004 u ludzi. Po drugie, wyniki będą pomocne przy projektowaniu kolejnych faz badań klinicznych, bez powodowania opóźnień w projekcie” – powiedziała kierownik projektu PB004.dr Niina Veitonmäki, cytowana w komunikacie.

W marcu br. Pure Biologics zawarł z The Jackson Laboratory – amerykańską firmą świadczącą usługi badań na zwierzętach – umowę na wykonanie pierwszego pilotażowego badania przedklinicznego w projekcie PB004, którego celem jest opracowanie kandydata na lek do terapii potrójnie ujemnego raka piersi.

Pure Biologics to polska spółka biofarmaceutyczna skoncentrowana na odkrywaniu i rozwijaniu leków biologicznych oraz opracowywaniu terapii pozaustrojowych. Spółka prowadzi badania z wykorzystaniem własnych platform technologicznych do selekcji cząstek aktywnych – przeciwciał i aptamerów. W grudniu 2020 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW z rynku NewConnect, na którym była notowana od grudnia 2018 r.

(ISBnews)