„W ostatnim tygodniu września odnotowaliśmy w Polsce blisko 130 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Aż 59 tys. spośród wszystkich chorych to dzieci do 14 roku życia. Do szpitali trafiły 324 osoby” – wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia. Resort jednocześnie zachęca do szczepień.
„Istnieją 3 elementy niezbędne dla efektywnej kampanii szczepień przeciw grypie: rząd, system ochrony zdrowia i pacjenci. Rząd musi być zobowiązany do prowadzenia działań profilaktycznych przeciw grypie poprzez zapewnianie szczepień. Musi współpracować z doradcami, osobami zainteresowanymi problemem. W Wielkiej Brytanii rolę doradczą pełni Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji, który zajmuje się przedstawianiem rekomendacji. Rząd, który zajmuje się również zdrowiem publicznym, zapewnia mi — jako lekarzowi rodzinnemu — informacje, które muszę posiadać; zapewnia całkowicie bezpłatny dostęp do szczepionek dla grup obarczonych szczególnym ryzykiem. To rząd musi zachęcać nas cały czas do jak największego zaszczepienia społeczeństwa” — komentuje prof. George Kassianos, lekarz rodzinny, National Immunisation Lead w Royal College of General Practitioners (RCGP) i prezes British Global & Travel Health Association (BGTHA).
Poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce w sezonie szczepień 2021/2022 osiągnął rekordowy wynik 7%, będąc prawie dwukrotnością wyników sprzed ostatnich 10 lat.
Jednocześnie wśród osób w wieku 65+, które stanowią grupę pacjentów szczególnie narażonych na zachorowanie oraz poważne powikłania pogrypowe, poziom ten zwiększył się z 12,5% na 22,6% na przestrzeni dekady. Dla porównania Portugalia w zeszłym sezonie osiągnęła pułap aż 83,9% zaszczepienia wśród społeczności osób w wieku 65+, a Hiszpania — 62.4%.
„Postulujemy o zwiększenie dostępności do szczepień, ograniczając bariery – od tych w głowach ludzkich czy poprzez znoszenie barier formalnych i organizacyjnych. Od początku postulowaliśmy o zmiany systemowe, które pozwoliłby zwiększyć wyszczepialność przeciw grypie. Temu służyłoby m.in. takie zorganizowanie szczepień, aby cały proces szczepienia, łącznie z receptą, wydaniem szczepionki, kwalifikacją i szczepieniem odbywała się w jednym miejscu: w aptece lub w placówce medycznej” – podkreśla prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Sytuacja w obecnym sezonie szczepień 2022/2023 jest o tyle poważna, że poza wciąż obecnym wirusem SARS-CoV-2, z którym populacja światowa mierzy się już kolejny rok, eksperci ostrzegają przed silnym nawrotem zarażeń na grypę. Doprowadziłoby to współwystępowania obu wirusów, narażając w ten sposób pacjentów. Przykładem takiej sytuacji w zeszłym roku była, chociażby Australia, w której sezon zachorowań na grypę przypada na miesiące czerwiec-wrzesień. Obecnego stanu rzeczy nie poprawiają decyzje rządów wielu krajów europejskich, które ze względów zarówno ekonomicznych, jak i społecznych, podejmują decyzje o nienakładaniu ponownych obostrzeń antycovidowych, które w zeszłych latach dodatkowo doprowadziły do zmniejszenia poziomu transmisji grypy w społeczeństwie. To wszystko sprawia, że grypa stała się szczególnym zagrożeniem dla systemów ochrony zdrowia w wielu krajach. Temu tematowi zostanie poświęcony tegoroczny Europejski Dzień Grypy przypadający na 12 października.