Selvita chce utrzymywać tempo rozwoju i rentowność w 2023 roku

Selvita chce utrzymywać tempo rozwoju i wysoką rentowność w przyszłym roku i jest umiarkowanie optymistyczna co do powodzenia tych założeń, wynika ze słów prezesa Bogusława Sieczkowskiego.

„To jest moment trudny dla całego rynku, ale czujemy się bezpiecznie i spokojnie, będąc częścią tego sektora usługowego dla firm farmaceutycznych i podtrzymujemy, że chcemy się rozwijać szybciej niż rynek” – powiedział Sieczkowski podczas konferencji prasowej.

„Jeśli chodzi o bieżącą sytuację, jesteśmy zadowoleni z rentowności. Udało nam się utrzymać tę wysoką rentowność, którą zaczęliśmy od momentu połączenia sił z Fideltą. Chcielibyśmy, żeby w przyszłym roku, który będzie trudny dla całej gospodarki – również dla nas – pozostać w tym obszarze. Natomiast do momentu, kiedy nie znajdziemy się w tym i nie zaczniemy tego realizować, nie możemy powiedzieć, że to wszystko poukłada się po naszej myśli. Niemniej jednak, chcemy trzymać tempo rozwoju, zarządzać wszystkimi presjami kosztowymi w mądry sposób. To, co się da – przerzucać na naszych klientów, być jeszcze bardziej efektywnymi niż do tej pory. Cały czas jesteśmy umiarkowanymi optymistami” – dodał prezes.

Ocenił, że presja płacowa i kosztowa są coraz większe i spółka będzie nimi nadal stopniowo zarządzać.

„Wynagrodzenia muszą iść w górę, w związku z tym będziemy starali się w aktywny sposób działać, aby jak najmniej ucierpiała marżowość, aby klienci nie wystraszyli się i nie uciekli od nas. Musimy przejść przez kilka kwartałów, które będą trudne dla całej gospodarki” – podsumował CEO.

Podczas prezentacji zarząd informował, że w III kw. 2022 grupa wygenerowała 108,6 mln zł przychodów, o 33% więcej r/r. Zysk EBITDA wyniósł 29,8 mln zł i był o 31% wyższy r/r. Zysk netto sięgnął 15,7 mln zł – o 50% więcej niż rok wcześniej. Oznaczało to utrzymanie rentowności EBITDA na poziomie powyżej 27% oraz wzrost rentowności netto z 12,8% do 14,5% r/r.

Prezes podkreślił, że oznacza to kontynuację bardzo dynamicznego wzrostu, z nadwyżką realizującego założenia zaprezentowanej w marcu strategii rozwoju na lata 2022-2025.

W okresie I-III kw. 2022 grupa wygenerowała 307,7 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 38% r/r. Zysk EBITDA sięgnął w tym okresie 86 mln zł i był o 48% wyższy niż rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 48,5 mln zł (wzrost o 68% r/r). Tym samym rentowność EBITDA wzrosła w omawianym okresie z 25,9% do 27,9%, a rentowność netto z 12,9% do 15,8% r/r.

Backlog grupy na 2022 r. przekracza 389,8 mln zł (na 6.11.2022) i jest o 31% wyższy od wartości raportowanej rok wcześniej (na 18.11.2021).

Selvita jest jedną z największych przedklinicznych CRO (ang. Contract Research Organization) w Europie. Jest notowana na głównym rynku GPW.

(ISBnews)