Niedzielski: Krajowa Sieć Onkologiczna ruszy najpóźniej od II kw. 2023 r.

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) powstanie ruszy najpóźniej od II kw. 2023 r., zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Trwające obecnie pilotaże mają zostać przedłużone o I kw. 2023r.

„[Krajowa Sieć Onkologiczna powstanie] najpóźniej od II kw. Będę robił wszystko, żeby to weszło wcześniej” – powiedział Niedzielski w RMF FM.

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa wprowadzająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu. Rozwiązania opieki onkologicznej nad pacjentem w ramach KSO są obecnie testowane w czterech województwach. Pilotaż trwa do dnia 31 grudnia 2022 r.

Niedzielski poinformował, że po konsultacjach i uzgodnieniach z Rządowym Centrum Legislacyjnym (RCL) i w ramach Rady Ministrów ustalono, że wraz z projektem ustawy powinny zostać też zaprezentowane projekty proponowanych rozporządzeń.

Podkreślił też, że „pilotaż zostanie prawdopodobnie przedłużony o kolejny kwartał”.

Projekt ustawy o KSO zakłada wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną, które usprawnią organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w projekcie miałyby utworzyć KSO.

Chodzi o Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodki Kooperacyjne. Podmioty lecznicze niewchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej nie mogłyby realizować opieki onkologicznej w ramach umowy z Funduszem (z wyjątkiem diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 roku życia, udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym).

(ISBnews)