Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W szpitalach pediatrycznych brakuje miejsc i wstrzymywane są planowe przyjęcia – przyczyną jest wzrost przypadków grypy i RSV. Na oddziały trafia nie tylko więcej dzieci, lecz także w cięższym stanie. Zdaniem ekspertów przepełnienie szpitali to efekt nałożenia się na siebie zachorowań na grypę, RSV i Covid-19, zwłaszcza że ze względu na pandemię odporność dzieci – przede wszystkim najmłodszych – jest znacznie zmniejszona.
–Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i służby specjalne zarzucają Ministerstwu Rozwoju, ministrowi ds. Unii Europejskiej oraz UOKiK-owi lobbing na rzecz polskiego przemysłu farmaceutycznego. Chodzi o zmianę zasad refundacji leków, który to projekt został wstrzymany w zeszłym roku, także ze względu na protesty polskich i zagranicznych firm farmaceutycznych. W tym roku resort zdrowia opublikował raport z uwagami po wstępnych konsultacjach, zawierający m.in. zakaz rozpoczynania negocjacji ws. leków generycznych przed zakończeniem ochrony patentowej oryginalnych leków. Przeciwko temu rozwiązaniu zaprotestował resort rozwoju oraz minister ds. Unii Europejskie, lecz Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że nie uwzględni tych postulatów jako niezgodnych z przepisami i celem ustawy refundacyjnej.

Parkiet
–Producent suplementów diety Skotan zmienił nazwę na Onesano. Spółka zamierza skupić się na poszerzaniu oferty, jednak najważniejszym celem jest utrzymanie sprzedaży. Prezeska Onesano Dominika Kowalczyk zapowiedziała, że wkrótce wprowadzone zostaną nowe kategorie sprzedażowe, zmianie ulegnie także polityka sprzedaży.