Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Światowa Organizacja Zdrowia uznała XBB.1.5 za najbardziej zakaźny wariant omikronu. Rozprzestrzenia się 40% szybciej, lecz zdaniem wirusolog prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej wciąż ma typowe dla siebie objawy kliniczne. Nie można wykluczyć, że jeśli nowa fala zakażeń dojdzie do Polski, ponownie wprowadzony zostanie obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych.
–Zdaniem wiceministra zdrowia Piotra Brombera ustawa o badaniach klinicznych, nad którą pracuje Sejm, to rozwiązanie o charakterze prorozwojowym, które przyczyni się do wzrostu zainteresowania naszym rynkiem przez kapitał zagraniczny. Proponowane rozwiązania zwiększają ochronę pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych, tworzą również łatwiejszą i bardziej transparentną przestrzeń formalnoprawną dla uczestników rynku.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych zebranych przez rzecznika praw pacjenta na prośbę „DGP” wynika, że w ciągu ostatnich 4 lat do biura RPP spłynęło ponad 4,5 tys. skarg od osób ze znaczną niepełnosprawnością. Zdaniem ekspertów to zaledwie ułamek problemu – nawet 80% opiekunów osób z niepełnosprawnością nie upomina się o swoje prawa. Skargi dotyczą najczęściej dostępu do specjalistów, opieki stomatologicznej, ratownictwa medycznego, a także leczenia szpitalnego i rehabilitacji.
–Mimo że w życie weszły już przepisy wprowadzające testy kasetkowe 3 w 1, pozwalające sprawdzić, czy badana infekcja to grypa, Covid-19 czy RSV, nie oznacza to, że pojawiły się one w przychodniach. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zdrowia Waldemara Kraski ma to nastąpić jeszcze w tym tygodniu, lecz lekarze rodzinni podkreślają, że obecnie nie da się określić konkretnej daty. Świadczenie zostaje wprowadzone w formule fee for service, co oznacza, że NFZ zapłaci za każdy przeprowadzony test, bez określenia limitu badań.