Urteste ma prototyp testu diagnostycznego na raka żołądka; złożyło wniosek patentowy

Urteste opracowało prototyp testu diagnostycznego służącego do wykrywania raka żołądka i złożyło wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek, podała spółka. Strategia patentowa spółki zakłada złożenie w okresie kolejnych 12 miesięcy zgłoszenia patentowego w procedurze międzynarodowej PCT.

Złożenie wniosku patentowego obejmującego marker diagnostyczny swoisty dla raka żołądka jest efektem rozwoju platformy technologicznej spółki, służącej opracowaniu testów do diagnostyki kilkunastu najczęściej występujących nowotworów, podkreślono.

„Nowotwory żołądka stanowią na świecie trzeci najczęstszy powód zgonów spośród wszystkich nowotworów. Według danych medycznych jedynie 6% pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem żołądka w stadium rozsianym żyje kolejne 5 lat od momentu diagnozy. Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium daje 90% szans na 5-letnie przeżycie. W Polsce w początkowej fazie choroby udaje się wychwycić mniej niż 10% przypadków. Jest to jeden z nagorzej rokujących nowotworów, dlatego potrzeba diagnostyczna jest ogromna. Z tego względu opracowanie prototypu testu diagnostycznego do wczesnej diagnostyki raka żołądka stanowi dla Urteste dużą wartość. Konsekwentnie realizujemy nasz plan, którego celem jest, abyśmy na koniec 2023 r. dysponowali 15 prototypami testów na najczęściej występujące nowotwory” – powiedział prezes i współzałożyciel Urteste Grzegorz Stefański, cytowany w komunikacie.

Obecnie spółka posiada prototypy testów diagnostycznych dla 10 nowotworów: żołądka, dróg żółciowych, jajnika, trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty.

Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w październiku 2021 r.

(ISBnews)