Medinice: Najbliżej komercjalizacji jest PacePress, jego certyfikacja ruszy do końca 2023

Medinice opublikowała roadmapę pięciu kluczowych projektów. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, najbliżej komercjalizacji jest PacePress – innowacyjny opatrunek uciskowy stosowany w elektrostymulacji serca. Rozpoczęcie procesu jego certyfikacji zaplanowane jest do końca 2023 r., podała spółka.

„Medinice S.A. opublikowała roadmapę pięciu kluczowych projektów. Najbliżej komercjalizacji jest PacePress. Rozpoczęcie procesu jego certyfikacji zaplanowane jest do końca 2023 r. Kolejne certyfikacje zaplanowano na III kwartał 2024 r. – dla MiniMax oraz CoolCryo. Obecnie oba produkty znajdują się w fazie badań przedklinicznych, a w etap badań klinicznych wejdą w IV kwartale br. Pod koniec 2023 r. rozpocznie się faza badań przedklinicznych dla EP Bioptom oraz AtriClamp, zaś etap ich certyfikacji przypadnie na 2025 r.” – czytamy w komunikacie.

W zdywersyfikowanym portfolio Spółki znajduje się obecnie kilkanaście projektów. Aktualny pipeline liczy pięć kluczowych produktów:

* PacePress – automatyczna opaska uciskowa, której zadaniem jest zminimalizowanie powikłania po zabiegach (np. wszczepieniu rozrusznika lub ICD)

* MiniMax – pierwsza na świecie elektroda do mało inwazyjnych ablacji serca z mapowaniem 3D, która nie wymaga RTG, dzięki czemu jest opcją bezpieczniejszą dla pacjenta i personelu

* CoolCryo – krioaplikator do wykonywania krioablacji chirurgicznej (osiągana temperatura to minus 160-180 stopni, konkurencyjne są w przedziale minus 40-120 stopni)

* AtriClamp – innowacyjna technologia zamknięcia uszka lewego przedsionka serca stosowana w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego i innych powikłań u pacjentów z migotaniem przedsionków

* EP Bioptom – elektrofizjologiczna elektroda diagnostyczna służąca do endomiokardialnej biopsji wykonywana np. po zabiegach przeszczepu serca, wymieniono w informacji.

„Jesteśmy w trakcie intensywnego i bardzo pracowitego okresu. Nasz zespół ciężko pracuje nad tym by sprostać oczekiwaniom rynku. Robimy co w naszej mocy by do 2025 r. mieć za sobą certyfikację pięciu urządzeń medycznych. By do tego doszło, koncentrujemy się na dwóch projektach przewodnich rocznie, oczywiście nie zapominając o pozostałych. Proces badań i rozwoju ma swoje rytm i dlatego dostosowaliśmy do niego nową roadmapę. Pamiętajmy, że w branży Medtech do komercjalizacji może dojść już wcześniej na przykład na etapie badań klinicznych lub certyfikacji” – powiedział wiceprezes Medinice Arkadiusz Dorynek, cytowany w komunikacie.

„Zgodnie z zapowiedziami, projektem który jest obecnie najbliżej komercjalizacji pozostaje PacePress, dla którego wejście w proces certyfikacji przewidziane jest na IV kwartał br. Mam nadzieję, że proces przebiegnie sprawnie i produkt już niebawem ujrzy 'światło dzienne’. W następnej kolejności są MiniMax oraz CoolCryo, dla których etap badań klinicznych rozpocznie się jeszcze w tym roku, a certyfikacja w II półroczu 2024 roku” – dodał.

Model biznesowy grupy kapitałowej Medinice zakłada rozwijanie technologicznych wyrobów medycznych do momentu ich komercjalizacji na globalnym rynku i następnie osiągnięcia oczekiwanego zysku. Doradcą firmy w procesie nawiązywania partnerstw strategicznych, sprzedaży licencji oraz sprzedaży własności intelektualnej jest Clairfield Partners LLC – nowojorska spółka należąca do Clairfield International.

Medinice to polska firma o globalnym zasięgu, będąca platformą dla rozwiązań stosowanych w kardiologii. Firma rozwija własne projekty oraz projekty pozyskane od naukowców z Polski i zagranicy. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2020 r.

(ISBnews)