Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z oficjalnych danych NFZ wynika, że w I kw. br. w większości województw osoby z bólem zęba były przyjmowane do gabinetów stomatologicznych współpracujących z NFZ w dniu zgłoszenia, natomiast gdy pacjent nie skarżył się na ból, czas oczekiwania na wizytę wynosił średnio 15 dni. Zdaniem ekspertów będzie się on wydłużał, ponieważ liczba gabinetów współpracujących z NFZ spada ze względu na znikomą opłacalność pewnych procedur medycznych.

Dziennik Gazeta Prawna
–W Polsce jest obecnie 48 uzdrowisk, chce do nich dołączyć niemal 30 kolejnych gmin, wśród nich m.in. Krzeszowice, Kłodawa, Mrągowo, Mielno czy Lidzbark Warmiński. Zmiana statusu może trwać nawet kilka lat, trzeba spełnić bowiem liczne warunki, np. wykazać istnienie naturalnych surowców leczniczych, klimatu o właściwościach leczniczych czy posiadać zakład lecznictwa uzdrowiskowego.
–Dziś wchodzi w życie ustawa o zawodzie ratownika medycznego. Od tej pory ratownicy, tak jak lekarze, będą musieli uzyskać prawo do wykonywania zawodu, zaczną też podlegać odpowiedzialności zawodowej, co ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów. Ratownicy medyczni zyskają również prawo do urlopów szkoleniowych oraz prawo do stwierdzania zgonu.