Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–1 lipca wejdą w życie przepisy wprowadzające podwyżki w ochronie zdrowia – przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrośnie o 648 zł. Zdaniem ekspertów sytuacja szpitali powiatowych stała się bardzo trudna już wskutek podwyżek z 2022 r., a placówki coraz częściej muszą nie tylko rezygnować z inwestycji, lecz także zadłużać się, aby wypłacić pensje.
–Z informacji „DGP” wynika, że ZUS i NFZ połączą swoje bazy informatyczne i zacieśnią współpracę w celu ograniczania kosztów leczenia konkretnej osoby i świadczeń wypłacanych w czasie jej niezdolności do pracy. Pozwoli to również przyspieszyć powrót do aktywności zawodowej ubezpieczonego.

Rzeczpospolita
–Autorzy badania przeprowadzonego przez UCE Research oraz platformę ePsycholodzy ostrzegają, że z powodu absencji w pracy osób ubezpieczonych, spowodowanej zaburzeniami psychicznymi, polska gospodarka może tracić do 9,2 mld zł rocznie. Jak podkreśla współautor badania Michał Pajdak, w 2022 r. absencje wynikające z zaburzeń psychicznych były trzykrotnie wyższe niż nieobecności spowodowane chorobami nowotworowymi.