Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z badania IBRiS przeprowadzonego dla „Rz” w ostatni weekend lipca wynika, że zdaniem Polaków priorytetem dla samorządów powinny być inwestycje w ochronę zdrowia – takiego zdania jest 83,5% ankietowanych.
–Naczelna Izba Lekarska zapowiedziała skierowanie do prokuratury sprawy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który wskazał na Twitterze, że lekarz wspominający o niemożności wystawienia recept na leki psychotropowe i przeciwbólowe wystawił samemu sobie receptę na leki z tej grupy. Zdaniem prawników minister nie był uprawniony do ujawniania takich informacji i nic go do tego nie upoważniało.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych Centrum e-Zdrowie wynika, że na koniec 2022 r. w szpitalu, lecz nie ze względu na stan zdrowia, przebywało 652 dzieci – to najwyższy wynik od 5 lat, a placówki, które mierzą się z taką sytuacją, oceniają, że w tym roku liczba może jeszcze wzrosnąć. Najczęstszymi przyczynami zatrzymywania dziecka na oddziale są wstrzymywanie wydania dzieci rodzicom biologicznym oraz brak miejsc w pieczy zastępczej.
–Ministerstwo Zdrowia jest gotowe do rozmów w sprawie zmian w obecnych przepisach dotyczących badań okresowych pracowników, co oznacza, że terminy przeprowadzenia badań medycyny pracy będą mogły zostać wydłużone, o ile do resortu wpłyną odpowiednie wnioski w zakresie zmiany terminu i kłopotów z dostosowaniem się do obecnych zasad.