Ruszył program transplantacji płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM

Przeszczepienie serca - Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM

11 lipca w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego specjaliści dokonali przeszczepienia płuca. Zabieg przeprowadzono u chorego po ciężkiej infekcji COVID-19, która spowodowała włóknienie płuc. 58-letni pacjent czuje się dobrze i będzie wracał do domu. UCK WUM dołączył do grona sześciu polskich ośrodków, w których wykonywane są transplantacje płuc.

Zabieg transplantacji przeprowadził zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM.

Operacja trwała około czterech godzin i przebiegła bez powikłań. Pacjent zaczął oddychać samodzielnie już w drugiej dobie po operacji. W siódmej dobie trafił na z Oddziału Intensywnej Terapii do Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UCK WUM. Dzięki opiece anestezjologów i pulmonologów pacjent może już samodzielnie oddychać, jeść, pić, rozmawiać i chodzić. Jest przygotowany do wypisu i powrotu do domu.

UCK WUM jest obecnie jednym z największych ośrodków transplantacyjnych w Polsce. W 2023 r. co drugie przeszczepienie wątroby w Polsce miało miejsce w UCK WUM, także tu dokonano 42% wszystkich przeszczepień trzustki.

W UCK WUM wykonywane są także transplantacje nerek, szpiku, serca oraz transplantacje wielonarządowe, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.