Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 18-22 września.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Synthaverse: Odnotowało 3,31 mln zł jednostkowego zysku netto w I poł. 2023 r. wobec 1,97 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Celon Pharma: Odnotowała 9,14 mln zł jednostkowego zysku netto w II kw. 2023 r. wobec 8,11 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka.

Medicalgorithmics: Podpisał list intencyjny z Grupą Diagnostyka w sprawie wykorzystania technologii VCAST do badań choroby wieńcowej, podała spółka. Technologia VCAST jest oparta na sztucznej inteligencji i jest rozwijana przez Kardiolytics – spółkę zależną Medicalgorithmics. List intencyjny między Medicalgorithmics i Grupą Diagnostyka zakłada, że obie firmy będą dążyły do rozpoczęcia współpracy komercyjnej i technologicznej. Medicalgorithmics uzyska też dostęp do danych, które posłużą do dalszego rozwoju technologii VCAST.

Mercator Medical: Miał 8,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. br. wobec 9,8 mln zł straty netto w II kw. 2022 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.

Bioceltix: Odnotował 6,4 mln zł straty netto w I poł. 2023 r. wobec 3,3 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Molecure: Orion Sante Sarl, firma pełniąca rolę Contract Research Organisation i odpowiedzialna za zorganizowanie i przeprowadzenie badania klinicznego fazy II dla OATD-01, złożyła wniosek do brytyjskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) o wyrażenie zgody na przeprowadzenie badania klinicznego na terytorium Wielkiej Brytanii, podało Molecure.

Synthaverse: Otrzymało od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie pozwolenie na użytkowanie budynku badawczo-rozwojowego w ramach tworzonego Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR), podała spółka.

Hemp&Health: Partner spółki dostarczył do wskazanej przez nią polskiej hurtowni farmaceutycznej pierwszą partię marihuany medycznej o zawartości 22% THC. Dokonanie przedmiotowej dostawy potwierdza prawną i techniczną wykonalność dostaw produktu do Polski, podkreśliła spółka.

PUM: Kompleks kliniczno-dydaktyczno-badawczy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie powstanie w ciągu 33 miesięcy. Oddanie centrum do użytku uczelni nastąpi w pierwszej połowie 2026 r. To zobowiązanie złożyli Rektorowi PUM przedstawiciele generalnego wykonawcy, zarządy firm Doraco i PORR w obecności osób, które w przygotowaniu inwestycji uniwersytetowi towarzyszyły.

Milton Essex: Przyjął „Strategię komercjalizacji Palety Produktowej Med-Tech System SkinSENS na lata 2024-2026”. Kluczowymi celami strategii są m.in.: rozpoczęcie komercjalizacji i osiągnięcie stabilnych przychodów od 2024 roku, uzyskanie gotowości operacyjnej systemu informatycznego dla urządzeń serii SkinSENS – Allergoscope, wyjście na rynki zagraniczne UE/OECD począwszy od 2. roku komercjalizacji systemu SkinSENS.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl oraz informacje ze spółek i organizacji