Domański z PO: Dokonamy kompleksowej zmiany sposobu naliczania składki zdrowotnej

Koalicja chce kompleksowej zmiany sposobu naliczania składki zdrowotnej, tak by była ona płacona w formie ryczałtu i korzystna z punktu widzenia przedsiębiorców, wynika z wypowiedzi przyszłego posła Platformy Obywatelskiej (PO) Andrzeja Domańskiego. Konkretne rozwiązania ma – jak zapowiedział Domański – przedstawić nowy rząd.

„Wiemy doskonale, że obecny sposób wyliczania składki zdrowotnej dobija polskie firmy, dobija w szczególności małych i średnich przedsiębiorców i dlatego w naszych stu konkretach zaproponowaliśmy ryczałtowy system naliczania składki zdrowotnej i tego się oczywiście trzymamy” – powiedział Domański w Polsat News.

„Wszyscy zgadzamy się, że ta składka musi być czytelna, korzystna z punktu widzenia przedsiębiorców, ale konkretne rozwiązanie zostanie przedstawione przez nowy rząd” – dodał.

Przyznał, że wydatki na zdrowie „muszą rosnąć”.

„Wiemy, że ochrona zdrowia w Polsce jest strukturalnie niedofinansowana. Czy powinno się to odbywać kosztem wyłącznie przedsiębiorców to jest temat do dyskusji. W mojej opinii ta wysokość składki zdrowotnej, którą płaci bardzo wielu przedsiębiorców w Polsce jest po prostu za wysoka” – podkreślił Domański.

Zapowiedział zmianę sposobu naliczania składki zdrowotnej.

„Sytuacja, w której przedsiębiorca płaci składkę zdrowotną chociażby od sprzedaży aktywa trwałego chociażby samochodu czy nieruchomości jest sytuacją absolutnie nie do przyjęcia” – powiedział.

Zapowiedział, że sposób naliczania składki zdrowotnej jest przedmiotem rozmów z Trzecią Drogą i Lewicą.

„Będziemy musieli wspólnie z naszymi partnerami koalicyjnymi poszukać takiego rozwiązania, które będzie z jednej strony akceptowalne dla przedsiębiorców, z drugiej strony nie będzie powodowało takiego poczucia niesprawiedliwości wśród osób, które pracują na etacie a z trzeciej strony nie będzie powodowało luki czy wyrwy w systemie i takie rozwiązanie przedstawimy” – wskazał.

(ISBnews)