Mabion oczekuje ponad 35% marży EBITDA, ok. 50 mln zł capexu w 2023 r.

Mabion podwyższył oczekiwania marży EBITDA do ponad 35% w 2023 r. wobec poprzednio oczekiwanej marży ponad 30%, po bardzo dobrym III kwartale, podała spółka. Tegoroczne nakłady inwestycyjne powinny wynieść ok. 50 mln zł i są niższe w porównaniu do początkowo zakładanego poziomu o ponad 10 mln zł.

Spółka w I-III kw. 2023 wypracowała 50,5% marży na poziomie EBITDA (bez materiałów) i 45,1% marży EBIT (bez materiałów). W I-III kw. 2023 r. spółka miała 42,57 mln zł jednostkowego zysku netto wobec 7,5 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach razem w wysokości 105,15 mln zł w porównaniu z 121,03 mln zł rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 51,9 mln zł, co oznacza wzrost o 379% r/r.

„Za nami kolejny mocny kwartał, w którym wypracowaliśmy bardzo dobry poziom przychodów i satysfakcjonującą marżę na każdym poziomie rachunku wyników. Osiągnęliśmy to dzięki wysokiej efektywności w zarządzaniu procesami biznesowymi i poprzez utrzymanie dyscypliny kosztowej. Widzimy przestrzeń do jeszcze lepszego wyniku niż oczekiwaliśmy, dlatego podnosimy nasze oczekiwania co do marży EBITDA w całym 2023 roku, która powinna ukształtować się powyżej 35% w porównaniu do ponad 30% o których informowaliśmy poprzednio” – powiedział prezes Krzysztof Kaczmarczyk, cytowany w komunikacie.

„We wrześniu uruchomiliśmy pomostowy kredyt z EBOR na kwotę 15 mln USD i do dnia bilansowego, zgodnie z ustalonym harmonogramem, spłaciliśmy pierwszą ratę w wysokości 3,3 mln USD. Kredyt wraz z posiadanymi przez nas środkami pieniężnymi, zabezpiecza inwestycję w modernizację istniejącego zakładu w Konstantynowie Łódzkim. Tegoroczne nakłady na capex powinny wynieść ok. 50 mln zł i są niższe w porównaniu do początkowo zakładanego poziomu o ponad 10 mln zł. Jest to wynikiem oczekiwanych przesunięć w zakresie dostawy i zapłaty za niektóre urządzenia oraz oszczędności w zakresie spodziewanych nakładów na modernizację” – dodał członek zarządu ds. finansowych Grzegorz Grabowicz.

Spółka podała, że obecnie ukończone zostały prace budowlane i instalacje w strefie wytwarzania. Zakład w grudniu br. osiągnie dywersyfikację technologiczną m.in. dzięki instalacji pierwszych elementów nowego systemu bioreaktorów w technologii z klasycznym mieszaniem w ramach zawartej w lipcu br. umowy ze spółką z grupy Cytiva (Global Life Sciences Solutions Polands Sp. z o.o.) na dostarczenie 7 urządzeń o łącznej pojemności 4.510 litrów, z czego dwa największe bioreaktory mają pojemność po 2.000 litrów każdy. Wartość umowy netto wyniosła 3,2 mln euro.

Wznowienie pracy zakładu w zakresie wytwarzania substancji czynnej dla Novavax ma nastąpić 1 grudnia 2023 roku, zgodnie z harmonogramem. W kolejnych kwartałach w zakładzie systematycznie będzie instalowany, kwalifikowany i oddawany do użytku dodatkowy sprzęt wytwórczy, który zwiększy możliwości techniczne zakładu do obsługi przyszłych zleceń, w tym obejmujących rozpoczęcie wytwarzania na etapie produktu gotowego. Efektem dywersyfikacji technologicznej, na skutek instalacji nowego sprzętu w zakładzie, będzie wzrost atrakcyjności oferty usług CDMO. Mabion osiągnie większą elastyczność i pełniejsze dopasowanie do potrzeb potencjalnych klientów, którzy będą mogli korzystać z 2 nowych bioreaktorów spółki w technologii orbital shaking, które zastąpiły dotychczasowe, jak i nowych bioreaktorów w technologii z konwencjonalnym mieszaniem, podano także.

„Modernizacja zakładu Mabion I była jednym z kluczowych elementów przyjętej przez nas w kwietniu br. strategii na lata 2023-2027. Za nami ukończone prace budowlane i dostawy urządzeń, które zostały zainstalowane w strefie wytwórczej, a obecnie trwa kwalifikacja zakładu. Wznowienie jego pracy w zakresie wytwarzania substancji czynnej dla Novavax nastąpi 1 grudnia 2023 roku. Zmodernizowany zakład w istotnym zakresie przyczyni się w naszej opinii do pozyskania nowych kontraktów, które będziemy mogli realizować z wykorzystaniem 2 nowych bioreaktorów w technologii orbital shaking lub nowego systemu bioreaktorów w technologii z konwencjonalnym mieszaniem. Dywersyfikacja technologiczna to nasza odpowiedź na obserwowane trendy i oczekiwania końcowych klientów usług CDMO, z którymi jesteśmy w stałym dialogu” – powiedziała członek zarządu ds. operacyjnych Julita Balcerek.

Spółka wskazała także, iż 6 września 2023 roku zawarła umowę z Bonfiglioli Engineering srl z siedzibą we Włoszech, której przedmiotem jest wyprodukowanie i dostawa linii do kontroli szczelności i inspekcji optycznej opakowań bezpośrednich, wraz z powiązaną dokumentacją i usługami. W ramach umowy w siedzibie spółki dostarczone i zainstalowane będzie urządzenie do automatycznej kontroli szczelności pierwszorzędowych opakowań farmaceutycznych, fiolek zawierających gotowy, sterylny produkt leczniczy oraz kontroli optycznej napełnionych opakowań i produktu wewnątrz opakowania. Urządzenie cechuje się najnowocześniejszym systemem pomiarowym i kontrolnym, a jego konstrukcja jest zgodna z wymogami GMP. Dostawa urządzenia zaplanowana jest na trzeci kwartał 2024 roku, po czym nastąpi jego montaż, instalacja i rozruch. Linia będzie wykorzystywana na etapie fill&finish, umożliwiając znaczące zwiększenie wolumenu badanych produktów i istotnie skróci procesy kontroli jakości, umożliwiając obsługę większej ilości projektów. Wartość netto umowy wyniosła około 3,7 mln zł.

Mabion jest polską firmą biofarmaceutyczną założoną w 2007 r., która przechodzi transformację w kierunku w pełni zintegrowanej firmy CDMO o profilu biologicznym, świadczącej usługi w segmencie małych i średniej wielkości projektów na różnych etapach rozwoju (od wczesnego etapu discovery do wytwarzania komercyjnego). W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect, a w 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej giełdy.

(ISBnews)