Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Żąda zapłaty 6 mld zł za 60 mln nieodebranych szczepionek przeciw Covid-19. W kwietniu rząd ogłosił, że zrywa umowę z firmą farmaceutyczną ze względu na koszty, jakie ponosi w efekcie wojny w Ukrainie. Z informacji „DGP” wynika, że pierwsza rozprawa odbędzie się 6 grudnia.
–Projekt dotyczący finansowania procedury in vitro będzie pierwszą ustawą rozpatrywaną przez Sejm X kadencji. Program ten zlikwidowano w 2016 r. Wszystko wskazuje na to, że projekt przejdzie bez większych trudności. Zakłada on przeznaczenie na finansowanie in vitro nie mniej niż 500 mln zł.

DziennikWschodni.pl
–W szpitalu przy ul. Jaczewskiego w Lublinie przeprowadzono pierwsze małoinwazyjne zabiegi usunięcia guza nerki. Zabieg krioablacji polega na nakłuwaniu guza przez skórę za pomocą specjalnej igły, która na swoim końcu wytwarza temperaturę minus 190 stopni Celsjusza. Jest to małoinwazyjna metoda dająca szansę na leczenie m.in. pacjentom z niewielkim guzem nerki. To zabieg odpowiedni również dla osób z istotną współchorobowością lub z innymi przeciwskazaniami do zastosowania klasycznych metod operacyjnych.