Minister Leszczyna ogłosiła pakiet projektów dla zdrowia kobiet

Dzisiaj (31 stycznia) Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt dla kobiet #BezpiecznaŚwiadomaJA. Uwzględniono w nim postulaty zgłaszane przez kobiety. Program obejmuje:
✔️in vitro
✔️onkopłodność
✔️badania prenatalne
✔️wytyczne dotyczące terminacji ciąży
✔️antykoncepcję awaryjną
✔️edukację zdrowotna, w tym seksualną
✔️szczepienia przeciw HPV
✔️ opiekę okołoporodową

„W projekcie #BezpiecznaŚwiadomaJA uwzględniliśmy in vitro. Jest to projekt obywatelski, który ma uniezależnić posiadanie dzieci od stanu majątkowego. Od lutego będzie pracować zespół, który opracuje kryteria dostępności programu zarówno dla pacjentek jak i podmiotów leczniczych. Na in vitro przeznaczymy co najmniej 0,5 mld zł rocznie. To będą dobrze wydane pieniądze. Startujemy 1 czerwca” – zapowiedziała Izabela Leszczyna, minister zdrowia Izabela Leszczyna na konferencji prasowej.

„W procedurze in vitro nie zapominamy o onkopacjentach. Będziemy bankować gamety męskie i żeńskie, a w przypadku par – zarodki. Planujemy dużą akcję edukacyjno-informacyjną, zarówno dla pacjentów jak i lekarzy. Każdy musi wiedzieć, że mimo choroby onkologicznej może być rodzicem” – dodawała.

Ma także zostać poszerzony dostęp do badań prenatalnych. „Chcemy, aby jak najwięcej kobiet miało dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych. Poszerzymy ich zakres m. in. o nowoczesne metody nieinwazyjne. Jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać, np. badanie echa serca płodu lub tzw. testy wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych” – wyjaśnia minister zdrowia.

Jednocześnie szpitale, które kierują się klauzulą sumienia nie będą miały oddziałów ginekologicznych. Minister zapowiedziała bowiem zmianę przepisów w ogólnych warunkach umów NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Kierownik placówki mającej kontrakt z NFZ musi zapewnić zgodną z polskim prawem terminację ciąży.

„Na wytyczne dotyczące procedur w związku z terminacją ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety czekamy od czerwca 2023 r. Rodziły się one w bólach, ale z przykrością stwierdzam, że nie są satysfakcjonujące. W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobietom” – podkreśliła Izabela Leszczyna. – „W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie można powoływać się na klauzulę sumienia. Kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem. Podmiot leczniczy nie ma sumienia”.