Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 22-26 stycznia.

RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH

Psychologia: Choroby najbliższych jako swą największą obawę wskazało 48,9% ankietowanych Polaków, wynika z raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Głównie boją się ich seniorzy i najmniej zarabiający rodacy. Na drugim miejscu w zestawieniu jest choroba i strata własnego zdrowia – 38,8%, na trzecim – inflacja, utrata wartości pieniądza – 37,8%.

Nawyki i zdrowie: naukowcy z USA odkryli, że przestrzeganie ośmiu kluczowych zdrowych nawyków znacząco wpływa na długość naszego życia. Okazało się, że niewystarczająca fizyczna aktywność oraz palenie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci o nawet 30-40%. Niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest również picie odpowiedniej ilości płynów. Z przeprowadzonej przez markę Waterdrop analizy wynika, że 22% Polaków pije jedynie dwie lub mniej szklanek wody dziennie.

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Rynek apteczny: PEX prognozuje wzrost rynku aptecznego o 9,8% w br. w ujęciu wartościowym oraz o 2,6% ilościowo. To oznacza, że kupimy ponad 2 mld opakowań produktów bez recepty i około 800 mln leków na receptę, jak podała „Rzeczpospolita”.

Antykoncepcja: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który umożliwia zakup tak zwanej pigułki „dzień po” bez recepty od 15. roku życia. „Dzięki temu, kobiety będą mogły same decydować o sobie i szybko skorzystać z antykoncepcji awaryjnej” – podano w komunikacie.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Krka: Po opublikowaniu szacunkowych wyników za 2023 r., Krka podtrzymała plan na 2024 r., zakładający ponad 310 mln euro zysku netto przy 1 850 mln euro przychodów, podała spółka. Według szacunkowych danych, Krka odnotowała 311,17 mln euro skonsolidowanego zysku netto w 2023 r. przy 1 806,39 mln euro przychodów.

Krka: Odnotowała 311,17 mln euro skonsolidowanego zysku netto w 2023 r. wobec 363,66 mln euro zysku rok wcześniej, podała spółka.

Celon Pharma: Maciej Wieczorek został powołany na prezesa zarządu Celon Pharma na kolejną, pięcioletnią kadencję, podała spółka.

Pure Biologics: Planuje emisję nie więcej niż 1,5 mln nowych akcji zwykłych na okaziciela serii I z wyłączeniem prawa poboru, co będzie przedmiotem obrad walnego zgromadzenia 19 lutego br., podała spółka. Walne ma też udzielić zarządowi nowego upoważnienia do podwyższania kapitału w ramach kapitału docelowego, a spółka ma także w planach zawarcie z prezesem Filipem Jeleniem umowy pożyczki na 10 mln zł.

MediSensonic: Chce w tym roku skomercjalizować jeden ze swoich wyrobów medycznych, przy czym każdy z nich ma w tym momencie „najwyższy” potencjał komercjalizacji, poinformował prezes Robert Gromada. Spółka podtrzymuje plany debiutu na NewConnect w tym roku i rozpoczęła już prace nad dokumentem informacyjnym.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

E-Shopping Group: Po roku działalności w modelu e-commerce, spółka zadebiutowała z własną marką – Bentivolio. Oferta nowego brandu obejmuje 300 modeli oprawek okularowych wraz z akcesoriami, które docelowo będą dostępne w sprzedaży bezpośredniej i w sklepie internetowym. Zarząd spodziewa się, że przychody generowane przez markę Bentivolio już w 2024 r. odegrają istotną rolę w zwiększaniu wyników sprzedażowych spółki.

UNIQA: Uruchomiła w pełni zautomatyzowaną ocenę szkód życiowych w zakresie uszczerbku na zdrowiu. Technologia usprawnia ocenę merytoryczną roszczeń, ujednolica podejmowanie decyzji i ogranicza ryzyka oszustwa. To pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku, dostarczone przez firmę Minte.ai. „Podejmowanie decyzji ubezpieczeniowych w obszarze likwidacji szkód życiowych jest szczególnym wyzwaniem, biorąc pod uwagę ewolucję modeli medycznych i wytwarzaną przez placówki systemu ochrony zdrowia dokumentację medyczną. Ręczna ocena roszczeń życiowych na podstawie udostępnianej przez ubezpieczonych dokumentacji jest żmudnym procesem, który generuje istotne koszty operacyjne. Trudności w zastosowaniu sztucznej inteligencji do automatyzacji tego procesu dotyczyły głównie problemów z odczytaniem i logicznym zrozumieniem ustrukturyzowanych informacji na potrzeby medycyny ubezpieczeniowej, które klient przesyła w formie często niedoskonałych skanów dokumentacji medycznej. Każda wydawana decyzja ubezpieczeniowa musi być uzasadniona, zatem zastosowanie typowych metod uczenia maszynowego proponujących kwotę wypłaty przestało być wystarczające” – powiedział dyrektor zarządzający Pionu Odszkodowań i Świadczeń w UNIQA Tomasz Tarkowski.

PZ Cormay: Zarząd Województwa Lubelskiego zakwalifikował do dofinansowania wniosek spółki złożony w ramach Działania 2.7 „Lubelskie MŚP na rynkach zagranicznych” dotyczący udziału jako wystawcy w międzynarodowych targach sprzętu medycznego Medlab Middle East w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w lutym 2024 r.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl, ISBiznes.pl oraz informacje ze spółek i organizacji