Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z rozmów „DGP” wynika, że prezydent Andrzej Duda jest sceptycznie nastawiony do nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, gwarantującej dostęp bez recepty do tzw. pigułki dzień po od 15. roku życia. Oznacza to, że najprawdopodobniej albo zawetuje tę propozycję, albo skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.
–Z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że w przyszłym roku motocykle ratunkowe, które dotychczas były składową wybranych zespołów wyposażonych w ambulanse, będą mogły jeździć samodzielnie. Motocykle dotrą do miejsc niedostępnych dla karetek, np. na plaże.

Rzeczpospolita
–Wewnętrzne dane sieci enel-med, do których dotarła „Rz”, wskazują, że pacjenci, jeśli mają taką możliwość, najczęściej umawiają się do lekarza za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W 2023 r. było to 43% pacjentów sieci.

Puls Biznesu
–Polpharma Biologics jeszcze w tym roku może sprzedać prawa do trzeciego leku biopodobnego – wedolizumabu naśladującego lek Entyvio opracowany przez japoński koncern Takeda i stosowany w chorobach zapalnych jelit. Polska spółka jest przekonana, że proponowany przez nich lek będzie pierwszym dostępnym na rynku preparatem biopodobnym do leku Takedy.