SDS Optic otrzymała 3 mln euro w I transzy finansowania z EBI

In einem Labor in Berlin bereitet ein wissenschaftlicher Mitarbeiter von Bayer Zellkulturen vor. -------------------- Bayer technician prepares cell culture plates for further tests in a Berlin laboratory

SDS Optic otrzymała 3 mln euro (12,93 mln zł) pierwszej transzy finansowania od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), podała spółka. Podkreśliła, że dzięki wsparciu EBI jest gotowa na rozpoczęcie nowej fazy wzrostu i innowacji.

„Otrzymanie pierwszej transzy finansowania EBI to zwieńczenie długotrwałego i niezwykle skomplikowanego procesu due dilligence, negocjacji warunków umowy, serii spotkań z zespołami prawnymi oraz bardzo złożonym procesem administracyjnym prowadzącym do uruchomienia środków. Cały ten proces okazał się dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny niż sobie wszyscy zakładaliśmy, a poziom trudności wielu zagadnień okazał się nawet bardziej złożony niż tradycyjne procesy M&A. Tym bardziej się cieszymy z otrzymania pierwszej transzy środków z EBI. Możemy dzięki temu powrócić do projektów i prac, które deklarowaliśmy naszym akcjonariuszom, a które niestety zostały opóźnione w związku z ilością i złożonością prac zmierzających do otrzymania finansowania EBI” powiedział dyrektor operacyjny i ds. rozwoju biznesu Mateusz Sagan, cytowany w komunikacie.

„Otrzymanie środków z EBI umożliwia nam znaczne skalowanie naszych działań, przyspieszenie prac w wielu obszarach, w tym w kwestiach korporacyjnych oraz badawczo-rozwojowych. Z mocnym naciskiem na skalowanie platformy inPROBE, poszerzanie rynków docelowych i wzmocnienie infrastruktury sprzętowej. Firma jest gotowa do szybkiego wzrostu i innowacji. Pięcioletni projekt rozwoju wspierany przez EBI pozycjonuje SDS Optic w zupełnie innej lidze, otwierając drogę do zwiększonej skalowalności i penetracji rynku. Ma to ogromne znaczenie w procesie komercjalizacji technologii” – dodał.

Dostęp do kapitału od Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwala zyskać SDS Optic stabilność finansową, pozwalającą skoncentrować się na swojej podstawowej misji I realizacji projektów bez natychmiastowej potrzeby publicznych ofert lub emisji. Ta strategiczna decyzja nie tylko minimalizuje koszty finansowe, ale także pozwala skupić się firmie na badaniach i rozwoju. Pięcioletni plan finansowy dostarczany przez EBI stanowi punkt zwrotny, przeformułowując strategie operacyjne i rozwojowe firmy na najbliższe lata, podkreślono.

Wysokość całego finansowania udostępnionego spółce w ramach umowy finansowania wynosi do 10 mln euro.

SDS Optic to firma rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2022 r.

(ISBnews)