Scope Fluidics ocenia szanse rynkowe DSC001 na bardzo duże, myśli o Europie i USA

Scope Fluidics ocenia, że produkt rozwijany w ramach projektu DSC001, umożliwiający profilaktykę oraz diagnostykę osób z grupy ryzyka wystąpienia udaru, ma „bardzo duże” szanse rynkowe i realną możliwość komercjalizacji w transakcji M&A, poinformował wiceprezes Marcin Izydorzak. Spółka jest otwarta na różne źródła finansowania projektu, w tym granty. Z kolei dwa najważniejsze obszary planowanej certyfikacji to Europa i USA.

„Nasz produkt ma bardzo duże szanse […]. Nie znaleźliśmy i nie ma produktów na rynku, które pokrywają potrzebę, którą my naszym produktem chcemy pokryć” – powiedział Izydorzak podczas konferencji prasowej.

„Wymarzony scenariusz dla nas – związany z M&A – jest racjonalnym podejściem do takiego biznesu” – dodał.

Poinformował, że spółka nie może deklarować wartości ani momentu potencjalnej transakcji. W prezentacji podano, że w pokrewnym sektorze – monitorowania pracy serca i zdarzeń krytycznych związanych z sercem – w 2021 r. nastąpiło zamknięcie trzech transakcji o wartości odpowiednio: 925 mln USD (+300 mln USD płatności za kamienie milowe), 375 mln USD (+ nieujawnione milestone’y) i 400 mln USD.

Zarząd przypomniał, że planuje finansować pierwszy rok działalności nowej spółki ze środków własnych. Budżet na pierwsze 12 miesięcy został oszacowany na ok. 4 mln zł. Następnie zamierza być „otwarty na różnego rodzaju finansowanie”, w tym granty.

„Generalnie lubimy ten instrument [granty] i mamy know how. […] Będziemy się przyglądać programom grantowym polskim, europejskim i globalnym” – powiedział wiceprezes.

Co do projektu DSC001, w ciągu tygodni będzie więcej wiadomo na temat nazwy produktu i będą przeprowadzone czynności formalno-prawne związane z założeniem spółki, zapowiedziano także.

Scope Fluidics nie przesądza na razie, w jakim obszarze geograficznym będzie certyfikowany w pierwszej kolejności, jednak dwa najważniejsze obszary to Europa i USA.

„Mamy kilkanaście projektów, które są aktywnie prowadzone. […] Konkretnie nie będziemy w tej chwili antycypować ani zapowiadać, ale utrzymujemy w mocy to, co żeśmy zapowiadali w ramach publikowanej strategii” – zakończył Izydorzak, pytany o inne działania spółki: kiedy będzie ogłoszony projekt, który ma być skomercjalizowany do 2028 r. i czy kolejne spółki celowe mogą być zawiązane w tym roku.

Scope Fluidics podał 21 czerwca, że zdecydował o zakwalifikowaniu rozwijanego w ramach Scope Discovery projektu DSC001 do rozwoju w ramach nowej spółki celowej w pełni zależnej od Scope oraz o podjęciu działań mających na celu utworzenie tej spółki. W ramach projektu rozwijany będzie – z wykorzystaniem algorytmu AI – produkt umożliwiający profilaktykę oraz bieżącą diagnostykę osób z grupy ryzyka wystąpienia udaru.

Scope Fluidics powstał w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka zajmuje się rozwojem projektów technologicznych w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Spółka w styczniu 2023 r. przeniosła się z NewConnect na rynek główny GPW. Wchodzi w skład indeksu sWIG80.

(ISBnews)