Synthaverse zwiększa moce produkcyjne w zakresie Onko

zakład produkcyjny firmy farmaceutycznej Synthaverse w środku, wejście do śluzy

Synthaverse podpisał protokół odbioru końcowego nowego zakładu Onko BCG z firmą Karmar, generalnym wykonawcą, i może rozpocząć działalność operacyjną, podała spółka. Dzięki tej inwestycji potencjał wytwórczy polskiego producenta leków wzrośnie skokowo – w 2026 roku moce produkcyjne w zakresie Onko mogą zwiększyć się 7-krotnie.

Inwestycja w Lublinie kosztowała ponad 100 mln zł. Zakład wyposażono w jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie – Dara Pharmaceutical Equipment, która pozwoli na kompleksowe prowadzenie produkcji przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań. Jej wydajność to 10 milionów fiolek rocznie, i to w dwóch różnych formatach, co daje spółce dodatkowy potencjał do dalszego rozwoju. Systemy BMS, RMS i SCADA kontrolują krytyczne aspekty operacji produkcyjnych w czasie rzeczywistym, a centrale wentylacyjne (AHU) zapewniają zdrowe środowisko dla personelu zakładu oraz bezpieczne funkcjonowanie wrażliwego na zmiany temperatury sprzętu, wymieniono.

„To kolejny ważny kamień milowy w rozwoju spółki. Ostatni etap inwestycji zrealizowaliśmy zgodnie z planem i co równie istotne – bez przekroczenia budżetu. Z pomocą generalnego wykonawcy […] udało się nam stworzyć jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujących specjalistyczne leki. Inwestycja skokowo zwiększy możliwości produkcyjne, a w konsekwencji sprzedażowe deficytowego leku Onko BCG, stosowanego do innowacyjnej immunoterapii raka pęcherza moczowego. Cieszy nas perspektywa zwiększenia produkcji Onko BCG o około 300 tysięcy opakowań rocznie. W 2026 roku chcemy dojść do pełnej operacyjności, zarówno nowego zakładu produkcyjnego, jak też nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego, co podniesie nasze moce w zakresie Onko aż 7-krotnie” – powiedział prezes Mieczysław Starkowicz, cytowany w komunikacie.

„Nowy zakład wyróżnia najnowocześniejsza infrastruktura i park maszynowy, w najwyższym standardzie jakościowym, zarówno GMP, jak i akceptowanym przez FDA. Oznacza to, że możemy produkować na wszystkie, nawet najbardziej wymagające rynki na świecie. Lek Onko BCG, który będzie produkowany w nowym zakładzie, jest stosowany w terapii onkologicznej, gdzie występuje światowy deficyt. Obecnie sprzedajemy wszystko, co wyprodukujemy. Dlatego jest to dla nas niesamowity potencjał do wzrostu: znikoma konkurencja (jest aktualnie dwóch liczących się graczy oprócz nas), stale rosnący rynek (wg danych WHO liczba pacjentów zwiększy się o 70% w ciągu 20 lat) i bardzo wysoka bariera wejścia – niemal jesteśmy pewni, że konkurencji nie przybędzie” – dodał członek zarządu Jakub Winkler.

Od początku tego roku działalność operacyjną rozpoczęło nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR), druga ze strategicznych inwestycji Synthaverse, przypomniano.

Synthaverse (dawniej Biomed Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek) jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r.; wchodzi w skład indeksu mWIG40.

(ISBnews)