Spółka Synektika ma umowę dot. produkcji i dystrybucji radioznacznika Axumin

Spółka zależna Synektika – IASON podpisała porozumienie o współpracy z firmą Blue Earth Diagnostics z siedzibą w Wielkiej Brytanii w zakresie produkcji i sprzedaży w Polsce radioznacznika Axumin (fluciclovine 18F). IASON będzie produkował na potrzeby polskiego rynku Axumin i będzie jedynym dostawcą radioznacznika w Polsce, podał Synketik.

„W ocenie zarządu, produkcja i sprzedaż Axumin może mieć potencjalnie istotny wpływ na wyniki spółki. Zarząd zwraca uwagę, iż Axumin jest produktem komplementarnym wobec Fluorocholine (18F) Synektik, własnego radioznacznika spółki i rekomendowanym w wytycznych amerykańskiego towarzystwa NCCN (National Comprehensive Cancer Network), do stosowania przy diagnostyce raka prostaty” – czytamy w komunikacie.

Axumin jest stosowany do obrazowania przy pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) u osób z podejrzeniem wznowy nowotworu prostaty w oparciu o podwyższone stężenie swoistego antygenu sterczowego (ang. prostate specific antigen, PSA) we krwi. Axumin jest jedynym radioznacznikiem o tym przeznaczeniu dopuszczonym do obrotu w krajach Unii Europejskiej i USA, podano także.

Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

(ISBnews)